Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Tuunga. Tuawha O Te Paremata O Te Kotahitanga O Te Iwi Maori O Nui Tireni O Te 7 O Maehe, 1895

Takiwa Pooti O Nga Motu E Rua Aotearoa Me Te Waipounamu Kaore I Panuitia

Takiwa Pooti O Nga Motu E Rua Aotearoa Me Te Waipounamu Kaore I Panuitia.

He wkakaaturanga ki nga Rangatiratanga katoa o roto i nga rohe Pooti kaore nei i Panuitia ki roto i tenei Pukapuka, kei rapn rapu o koutou mahara kei mea he aha ra i kore ai o tatou takiwa e panuitia.

Ko te take, kaore ga mema o aua takiwa i tae mai ki te tunga o te Paremata o te kotahitanga i tu nei ki Rotorua i te 7 o nga ra o Maehe 1895, whaakaatu ai ki taua Paremaia i nga mea e he ana i roto i tona rohe pooti, i nga mea ranei e hiahiatia e ia kia whakaaetia e te Paremata kia hoatu mo tona takiwa Pooti, ko etehi o nga mama i tae mai ki taua Paremata i mea ratou kei te tika tonu o ratou nei roho Pooti me nga whare Pooti mo nga tangata whakahaere i aua whare.

Kati he mea atu tenei kia kou ou e nga Rangatiratanga katoa o rato i aua takiwa pooti o Aotearoa me te Waipoun mu Kaore nei o koutou takiwa i Panuitia ki tenei Pukapuka Pooti, kei te mana tonu o koutou Rohe Pooti me o koutou whare Takiwa Pooti mo nga mema i whakaritea mo o koutou Rohe Pooti, Pootitia mai o koutou mema.

He ponuitanga tenei ki a koutou katoa ka page 2tu he Pootitanga mema mo nga takiwa katoa o Aotearoa me te Waipounamu a te 28 o nga ra o Hanuere, 1896, Ko te ra hei whakaaringa a te 21 o nga ra o Hanuere, 1896.

Te mea kua whaanga tunga Paremata o te Kotahitanga e whakaaturia ana i roto i aua Paremata nga ritenga katoa o te Kotahitanga kua tuhia ki roto i nga kirihipi nga ritenga o nga mema mo te Runanga whiriwhiri me ata pooti rawa koia i whakaaturia ai i naianei kia mohio ai nga tangata katoa ki enei ritenga.