Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Te Tumu Block, Te Karaka, Manukau District

Te Tumu Block, Te Karaka, Manukau District.

1837. 13 September.Manukau District.Te Tumu.Kia mohio nga tangata katoa e kite nei i tenei pukapuka ko matou ko Maikuku ma ko Ngakainga ma nga rangatira o te Uri-o-te-oro tetahi taanga o Ngatiteata he iwi no Waikato e noho ana ki Manukau (ko tetahi o ona ingoa ko Manuka) he awa ki te ripa James Hamlin. ki te hauauru o te Motu o Nu Tireni. Ka tuku ko hoko atu nei matou a Maikuku ma a Ngakainga ma i tenei ra te tahi tekau ma toru o te marama o Hepetema (tona ingoa Pakeha ko September) i tenei tau o to tatou Ariki 1837, i taua wahi wenua katoa, ko te Tumu te wenua, nga rakau me nga aha noa iho i runga i raro o taua wahi wenua te Tumu me te motu rakau i tahaki atu ko Paparaumu te ingoa ki a Hemi Hemara (ko tona ingoa Pakeha ko James Hamlin) hei wenua mona mo ana tamariki me o ratou wakapaparanga ake ake ake, mo tetahi tangata wahine ranei e korero ai a te Hemara.
Boundaries. [250 acres.] Ko nga koronae o taua wahi wenua o Te Tumu koia [gap — reason: illegible] ko te koronae ki te ripa ki te Hauauru ko te Whaiamatakino me te wai tai o Manukau a te rere o Waitangi he awa wai maori e tata ana ki te totoanga i te Awaroa, ka haukoti i reira ki uta ka rere i runga i te kaka rarauhe a te pou i poua hei rohe i tahaki mai o Ruakiwi: ko te ripa ki te Tonga tenei, ka tapahi ra ki tahaki mai o Ruakiwi i uta a te pou i te taha ki te hauraro o Paparaumu ko te koronae ki te ripa ki te Marangai ma Raro tenei; ka haukoti ka anga ki te hauauru a te pou i te taha o te Tumu ka rere i runga i te kaka ka marere ki te wai tai o Manukau i te Whaiamatakino, ko te koronae ki te Hauraro tenei.
Receipt. A kua tangohia e matou i nga ringaringa o te Hemara nga utu mo taua wenua a te Tumu, 16 paraikete 10 titaha 9 kapu 1 puka 32 lbs. tupeka.

Sigd. Ko te tohu x o Maikuku.
Ko te tohu x o Ngakainga.
Ko te tohu x o Te Awarahi.
Ko te tohu x o Taui.
Ko te tohu x o Wareoriri.
Ko te tohu x o te Ware.
Ko te tohu x o Tangi.
Ko te tohu x o Tapapa.
Ko te tohu x o Hika.
Ko te tohu x o Kairau.
Ko te tohu x o te Keno.
Ko te tohu x o Heao.
Ko te tohu x o Moko.
Ko te tohu x o te Ipu.
Signed Ko te Hemara.

Ko nga kai titiro—

Sigd. Ko te Manihera.
Ko Ropata.
Ko Katuhi.
Ko Manu.
Matawairenga.

A true Copy.

George Clarke.