Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Pae-o-Katwaka and Kotikoti Blocks, Waiuku, Manukau District

Pae-o-Katwaka and Kotikoti Blocks, Waiuku, Manukau District.

1840. 29 June.Manukau District.Kia mohio nga tangata katoa e kite ana i tenei pukapuka ko matou kua tuhitnhia nei nga ingoa ki tenei pukapuka nga Rangatira me nga Tangata o Ngatiteata he iwi e noho Pae-O-Kaiwaka and Kotikoti. ana ki Manukau, he awa ki te ripa ki te hauauru o te motu ki raro o Nutireni; ka tuku, ka hoatu, ka hoko atu nei i enei kainga o matou, ko te Pai o kaiwaka: ko Kotikoti nga Alex. Dalziel. ingoa; me te wenua katoa i roto i nga rohe kua tuhituhi a ki tenei pukapuka; hei utu mo nga mea kua tuhituhia ki tenei pukapuka e wakaaetia nei kua riro i a matou, Te wenua katoa, nga rakau katoa, nga ara katoa, nga wai katoa, nga rerenga wai katoa, nga taiepa me nga aha noa iho e tupu ana, e takoto ana, me nga aha noa iho i runga i raro o page 338enei kainga, o matou, ko te Pae o kaiwaka, ko Kotikoti ka tukua katoatia ki a te Tarahira (Alexander Dalziel) e noho mai nei i Otahuhu ki ana tamariki iho ki ona wanaunga hei mahi hei hoko hei ahatanga ranei e takoto ana tetahi o enei kainga ka Boundaries. hokona nei ki te taha ki te hauauru o te Totoanga o te Awaroa ko tetahi ki te Awaroa 1. Pae-o-Kaiwaka. [1,500 acres.] ko te rohe ki te hauraro o tenei kainga i te taha ki te hauauru o te Totoanga i timata iWaiuku ka anga ki te hauauru ka haere a—kei Puihunui ka puta ki waho ki te Rapa a— haere tonu kei Ohata ka marere kei tatahi kei Opare, ka nawe ka anga waka te tonga a te Ahiwiti ka piki ka anga waka te Marangai a Te Ihuoteraugikataua ka tika i roto i te awa Ohuitao a te putanga o Tepukahu ka nawe ka anga ki te hauraro i te taha o te 2. Kotikoti. [300 acres.] Totoanga a Waiuku. Kei Kotikoti ka haere i te kiritai o te Awaroa a—te Kauere ka nawe ka anga ki te hauauru ka haere i roto i te nehenehe a—te Mapau ka nawe ka anga ki te Marangai o Kotikoti.
Receipt for cash and goods. Kua tangohia e matou e to Katipa ma e Aperahama ma e nga tangata katoa nona te kainga i nga ringaringa o te Tarahira (Alexander Dalziel) nga utu mo o matou kainga nei koia enei tekau ma rua nga tupara, e wa tekau ma waru nga paraekete, e rima nga hakimana, e wa pu maori, e ono nga koroka, e wa nga koti, tekau ma rua nga kouma, e ono nga tarautete, e ono kohua, e wa pihi kaone, e ono potae, tekau nga pororaka, e rua Kapu, Kotahi pouaka paipa, e rua kaho tupeka, tekau nga patiti, e wa kaho paura, kotahi peke hota, e ono nga pouaka wakaka, e rua pauna moni. Tiroho hoki o matou ingoa me o matou tohu ka tuhituhia nei e matou i tenei ra te rua tekau ma iwa o tenei marama o Hune i tenei tau kotahi mano waru rau wa tekau ko te utunga hoki tenei o to matou kainga i wakaae ai matou ki a te Tirahira (Alexander Dalziel) me ia i wakaae kia utua i to matou hokonga atu ki a ia i te rua tekau ma tahi o nga ra o Nohema i te tau o to tatau Ariki kotahi mano e waru rau e toru tekau ma iwa.

(Sd.) Paora Taui.
Ko te tohu a x Taitua Parae.
Ko te tohu a x Te Katipa.
Ko te tohu a x Aperahama Ngakainga
Ko te tohu a x Hori Keno.
Ko te tohu a x Rato.

i te tirohanga o—

(Sd.) Richard Alexander Fairburn.
James Hamlin.
Piritaihane.
Ngawaka.
Hone Waikare.

29th June, 1840.

Alexr. Dalziel.

A true copy.

George Clarke.