Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

(Enclosure in No. 329.) — Deed of Grant to Tutahi and others of Land at Pohuenui, in the Waipu Block

(Enclosure in No. 329.)
Deed of Grant to Tutahi and others of Land at Pohuenui, in the Waipu Block.

1840. 19 February.Pohuenui.Deed of grant in favour of Waipu Ntives.Kia rongo nga tangata katoa ki tenei pukapuka naku, na te Puhipi. No te mea kua oti te kainga katoa o Waipu te hoko e hau, a e pai ana ahau kia noho mai nga tangata ki runga ki te wenua i wakatupuria ai ratou. Na ka tukua e hau ki a Tutahi ratou ko Toru, ko Tauwitu, ko te Haro, ko Parihoro, ko Wakataka, ko Pukerahi, ko te Mahia, ko Ponahia, ko Tiakiriri, ko Kaikou, me o ratou tamariki katoa hoki tetahi kainga kei Pohue-nui hei kainga hei ngakinga ma ratou me o ratou tamariki hoki e wanau mai a Extent. [300 acres.] muri ki a ratou. Na ko te nuinga o te kainga tenei; ko nga eka e toru rau (300) a takoto ana e wa tahi nga poti ki tetahi taha o te awa, ko te roanga e ririte ana ki te wanui.
Conditions. Na ko ahau nei ko te Puhipi te tuku nei i tenei kainga ki enei tangata, he ahakoa ra ehara ia i te mea kia hokoa ranei kia tukua ranei ki tetahi atu ahakoa pakeha, tangata Maori ranei, Noku hoki te kainga, a ki te mea ka mahue e ratou e o ratou tamariki ranei no ka meinga taua kainga he kainga mahue, ko reira ra hoki tenei pukapuka me tenei tukunga ka kore ai, a ka hoki mai ano tenei kainga katoa ki ahau me aku tamariki. Na, ki te mea ka haere poka noa atu aku kau hoiho ranei hipi ranei aha ranei ki nga mara ki nga ngakinga a tenei hunga ekore rawa ahau e utu atu; no te mea hoki ma ratou ano a ratou mara e taiepa hei arai i nga kararehe.

Heoi ano ka mutu ka oti nei taku pukapuka te tuhituhi i te tekau ma iwa o nga ra o te Marama e huaina nei ko Pepuere i te tau kotahi mano e waru rau e wa tekau o to tatou Ariki a Ihu Karaiti.

James Busby.

19th Feby., 1840.

Ko nga kai titiro—
Ko te Koroneho.
William Colenso.
Gilbert Mair.