Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

No. V. — Angaiho Block (Kaihu), Waimate, Bay of Islands

No. V.
Angaiho Block (Kaihu), Waimate, Bay of Islands.

Wakarongo ra e nga tangata katoa, kua oti te pukapuka nei te tuhituhi i a matou e 1835. 14 January.Bay of Islands District.Parore i tetahi taha e te Reweti i tetahi taha hei tohu ake tonu atu: kua oti nei te tuku e Parore ma tetahi wahi wenua me tetahi wahi ngaherehere me nga mea tupu katoa ki Angaiho.raro ranei ki runga ranei. Ko te nuinga o taua wenua e wa tekau o nga Akara he nui Richard Davis.atu ranei he iti iho ranei. Ko te ingoa o taua wenua ko Angaiho, ko te ingoa o taua Ngaherehere ko Angaiho hoki. Ko te kaha ki te Nota me te Nota Weta hei wenua kua Boundaries. [40 acres.]oti te hoko e te Reweti o Tenana: ko te kaha ki te Nota Weta ki te Weta hei wenua no Tenana: ko te kaha ki te Hauta hei wenua no Makutahi ki te taha o te Ngaherehere: ko te kaha ki roto ki te Ngaherehere ki te Hauta Ita he ngaherehere o Waraki ma a tae noa ki te ngaherehere o te Reweti nana nei i hoko i a Waraki ma a puta noa ki waho: ko te kaha ki te Hau Ita hei wenua no te Reweti nana nei i hoko na Waraki ma ko te ingoa ko Wangatauatia: ko te kaha hoki ki te Hauta Ita hei wenua hoki o Hako o Ngawaro a puta noa ki te kaha o te motu ko Patutahi: ko te kaha ki te Ita hei wenua no Parore ma a tae noa ki roto ki te Motu ki te kainga o Ngawaro ma ko Uruti: ko te kaha ki te Nota te wenua me te kainga o Ngawaro ma a tae noa ki te wai ki te wenua hoki o te Reweti nana nei i hoko i a Tenana ma. Wakarongo ra e nga tangata katoa kua oti nei te tuku taua wenua me taua Ngaherehere katoa e Parore ma ki a te Reweti ki ana tamariki ki a ratou wakapaparanga katoa ake tonu atu. Ko te utu i hoatu e te Receipt. Reweti kia Parore mo taua wenua taua ngaherehere koia tenei 20 Tara 5 paraikete 1 kaune 2 tara. Na kia tino pono tenei pukapuka kua oti o matou ingoa te tuhituhi i te ra i tuku nei te kainga i te tekau ma wa o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki 1835.

Ko te kai tuhituhi—
Paro.
Richard Davis.

Witnesses
Aperahama Pi.
Reihana Riki.

True Copy.

Henry Tacy Kemp.