Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Waimate Block (Church Missionary Society), Bay of Islands District

Waimate Block (Church Missionary Society), Bay of Islands District.

1830. 11 September.Bay of Islands District.Na matou kua oti nei o matou ingoa me o matou tohu te wakapiri ki konei i tuku atu i te tekau ma tahi o nga ra o Hepetema i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau Waimate. e toru tekau ki a Wiremu Ieti, he Mihinare no te Hahi Mihinare mo to ta te Komiti o taua Hunga me o muri i a ratou, nga hoatutanga me nga kai hoatu ake tonu atu taua Church of England Mission. wahi wenua i te Waimate. Ko te kaha ki te Nota ko Paukaroro; ki te Hauta ko Boundaries. Tikerau me te repo e karangatia ana ko Okoa; ko te Ita ko te ara nui me te Wahi [735 acres.] Tapu e karangatia ana ko Angaiho; ki te Weta ko te repo ko Tauhara me Pipe Mairo. Receipt. A ki te wakaaronga hoki ki tenei kua wiwi matou i nga ringaringa o taua Mihinare mo to ta te Hahi Mihinare nga mea kua wakahuatia nei 30 Paraikete, 16 Ho, 10 Puka, 10 Toki, 6 Purupuru, 12 Maripi, 24 Kutikuti, 12 Witiki, 30 paunaTupeka, 1,000 Matau, 16 Kota, 50 Paipa, 16 Kohue.

He mea tuhituhi he mea tuku i tenei ra i te tekau ma tahi o Hepetema kotahi mano e waru rau e toru tekau.

William Yate.
Na Rewa tenei x tohu.
Na Moka tenei x tohu.
Na Taratikitiki tenei x tohu.
Na te Warerahi tenei x tohu.
Na te Arahi tenei x tohu.
Na Panamahue tenei x tohu.
Na te Hihi tenei x tohu.
Rarangi.

Witnesses

James Kemp.
George Clarke.
Jas.
Smith.