Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Additional Deed

page 389

Additional Deed.

Kia rongo mai nga Maori me nga Pakeha katoa hoki na matou na nga Rangatira o te 1845. 20 February.Poverty Bay District.Mangamoteo.Thomas Uren. [185 acres.] Receipt. Wanau-a-Iwi ki Taru Heru ki roto o Turanga, Nui Tiranga, kua hokona ki a Tamate Uren tenei wahi kainga kotahi taha o te kaha ko "Mangamoteo," kotahi taha o te kaha ko "Wai Taru Heru," kotahi taha o te kaha ko "Taumata-o-te-ra-katoa," kotahi taha o te kaha ko "Nga Pa Kanohi." Ko te ingoa o te wahi nui ko "Mangamoteo:" mana ma Tamate Uren me tana whanau katoa ake, ake, ake; me nga wai me nga mea katoa e tipu nei i runga o tenei wahi kainga. Ko tona utunga ki a matou kotahi rewha Hoiho kotahi rewha Kau.

Na te mea kahore he rakau e tipu nei i runga o tenei wahi kainga koia hoki matou e tukua etahi nga rakau o "Makauri" mana hei matie ware ranei, taketake ranei, wahie ranei, ake ake ake.

Taru Heru, Nui Tiranga, te 20 o nga ra o Wepueri 1845.

Ko Ka utiahis x mark.
Pape Komirohis x mark.
Ko hemi kepa.
Ko Pauahis x mark.

I te aroaro o—

R. Espie.
Jno. Moore.
Wm. Gosling.
Jas. G. Browne.

True copy of original deed of sale.

Robert. S. Carter.