Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Te Papa Block No. 1, Tauranga, Bay of Plenty District

page 378

Te Papa Block No. 1, Tauranga, Bay of Plenty District.

1838. 30 September.Bay of Plenty District.Te Papa No. 1.Kia rongo nga tangata katoa ki tenei pukapuka na matou. Na ko matou ko Tare, Ko Tamakaipi, ko Ngatiti, ko Tahu, ko Koreko, ko Hui, ko Mahikai, ko te Ngahue, ko Wairakau, ko Tutamata, ko Matapihi, ko Hota, ko Church of England Mission. Ngau, ko Warerau, ko Pareterangi, Ko Kape, ko Tipa, nga rangatira no Tauranga. Ka tuku ka hoko ki a te Paraone mo te Hunga o te Hahi Mihanere, mo o ratou wanaunga, mo amua tonu atu, kia noho kia Hoko kia aha noa, kia aha noa i te wenua no o matou tupuna, no matou hoki.
Boundaries. [30 acres.]Na, ko te kaha tenei: kei Taumatakahawai te timatanga, marere noa ki tatahi kei Herekura, puta noa ki te Kauere, marere noa ki tatahi: ko to uta kotinga tenei, ko te Moana ki tetahi taha ki tetahi taha o te Papa; a tahuna Maruru te rohe o waho me nga Tahuna kokota o Aopo: Me nga mea e tupu ana, me nga aha noa ki runga ki raro.
Receipt.Ko te utu tenei kua riro nei i a matou 20 Paraikete, 10 Puka, 10 Kapu, 10 Titaha, 10 Karauna, 10 Koehoa. Koia ka tuhituhia e matou o matou tohu hei tohu ki tenei tukunga ki tenei hokonga i te toru tekau o nga ra o te marama Hepetema, i te tau o to Tatou Ariki 1838.

Te tohu o x Tare.
Tamakaipi.
Ngatiti.
x Tahu.
Te tohu o x Koreko.
" x Matapihi.
Hota.
" x Pareterangi.
" x Tipa.
Te tohu o x Hui.
" x Mahikai.
Na te Hu.
" x Wairakau.
" x Tutamata.
" x te Ngau.
" x Warerau.
" x Kape.

Ko nga kai kite—

Hamiora.
Toaroto.
Ao.
James Stack.

Copy of Deed.

T. Chapman. E. Shortland.