Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

(Enclosure 4 in No. 406.) — Tamoe and other Blocks, Ahuahu, Kawhia District

(Enclosure 4 in No. 406.)
Tamoe and other Blocks, Ahuahu, Kawhia District.

Kawia, Nui Tirani, Eperi 24, 1839.
1839. 24 April.Tamoe, Etc.Tenei ano matou nga tangata i nga ingoa ka tuhituhia nei i raro, no matou hoki nga kainga ka tuhituhia nei ano, ka hokona rawatia atu o matou nei kainga ki a Te Waitere mo te Hohaieti Mihanere o te Hahi Weteriana o Ingarani, hei wenua hoki mo ratou mo o ratou wanaunga, mo o ratou tangata i muri i a ratou ake tonu atu.

E takoto ana enei kainga ki te taha Weta o te Rae Ahuahu o te Tawiti hoki nga wenua i utua e te Waiti i mua hei kainga Mihanere ki te taha Hauta o te Awa Waiharakeke, Kawia, Nui Tirani.

Na, ko nga ingoa o enei kainga koia enei: ko Tamoe, ko Te Tutu, ko Pareparenga, ko te Waotu, ko te Para, te Kume, ko Nukutauira, ko Heronui, ko Pukehinau, Ratahi, Te Tahinga me era atu ingoa nohinohi.

Boundaries.Tenei hoki nga Rohe o enei kainga. Ko te Tawiti ki te taha Ita: ko te tai-pakoa o Waiharakeke ki te taha Nota; ko te tai-pakoa o te awa iti, ko Owhau ki te taha Weta; haere tonu ana i taua awa puta noa ki te tauranga-waka i uta: tika atu i reira S.E. by E. i te Kapahu ra te kaweka puta noa ki te Puke rewarewa, hoki ana i reira i runga i te kaweka puta noa ki nga wenua Mihanere i Tauranga i te Tawiti.
Receipt.Na, ko nga utu mo enei kainga koia enei: 1 Koroka, 20 Paraikete, 20 Ho, 20 Toki, 20 Tarautete, 20 Hate, 20 Haikeha, 20 Heu, 20 Maripi, 16 Kutikuti, 16 Pata, 400 Matau.

Kua riro mai enei utu ki a matou, koia matou ka tuku rawa atu ai o matou kainga kua oti nei te tuhituhi me nga rakau katoa me nga wai katoa, me nga wahi tapu katoa me nga mea katoa o runga me nga mea katoa o raro o aua wenua. Koia hoki matou ka tuhituhi nei o matou ingoa i tenei ra te 24 o Eperi me te 31 o Tihema i te tau 1839.

(Signed) Te Waru x his mark or sign.
Hohepa Tauranga.
Na Warekawa.
Hakiaha Tuka x his mark.
Taumahi x his mark.
Tupara x his mark
Te Ruawai x his mark.
Rangituatea x his mark.
Matiu Ngawiki x his mark.
Hamiora Paihona x his mark.
Apairama Pourewa his mark.
Paira Paretuhi his mark.
Piripi Ponga x his mark.

Witnesses

James Buller.
William Johnston.
Geo. Stephenson.
Na Hone Pumipi.
Tuparakeina x his mark.

True Copy of the Original.

Thomas S. Forsaith.