Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Pukepoto Block, Kaitaia, Mangonui District

Pukepoto Block, Kaitaia, Mangonui District.

Kia rongo e nga tangata katoa ki tenei i tuhituhia e matou ko te Ripi ma tetahi taha, 1839. 19 December.Mangonui District. ko te Paid ki tetahi taha kua oti te pukapuka nei te tuhituhi i te tekau ma iwa o Tihema i te tau o to tatou Ariki a Ihu Karaiti 1839. Kua tuhituhia e matou tenei pukapuka ara e te Ripi ma ki tetahi taha ko te Paki ki tetahi taha hei tino tohu ki a Pukepoto. W.G Puckey. tatou katoa ki nga tangata katoa ano hoki kua oti te ho atu e matou e te Ripi ma tetahi wahi wenua (Ko Pukepoto te ingoa) oti tonu atu me nga rakau katoa me nga mea o runga o taua wenua me nga mea o raro o taua wenua. Ko te nuinga o taua wenua kotahi mano ekara nui atu ranei nohinohi iho ranei. Ko te kaha ki te Weta ko te wai Boundaries. [800 acres.] nui o Pukepoto tae noa atu ki te Tangonge: ko te kaba ki te Nota ko te Tangonge ano: ko te kaha ki te Ita ko te wai o te Piripiri: ko te wai o Matamau te kaha ki te Hauta. Ko nga utu enei kotahi tekau ma wa pauna moni, 14 paraikete, 1 kau katua me Receipt. te kuao, £45 moni ua huihuia. A ma te Paki te wenua me ona uri o muri iho i a ia: noho ana ano te hunga o taua wahi mate noa me o ratou tamariki.

Kai tuku—

Ripi.
Mahanga
Nopera Panakareao.

Kai titiro—

Joseph Matthews.
Motoi.
Tomo.
Richard Matthews.
Taua.
Hokanga.

Ko te rua o nga utunga, Kaitaia Tihema 1839. 4 kau 2 hoiho 1 puru koti 1 black Second payment. tarautete 1 potai huruhuru 3 paraikete 5 puka 5 patiti 2 titaha £13 moni 3 hate 3 tarautete 1 pere, bell.

Poari Tangaroa
Puhipi Ripi.
Meinata.
Himiona.