Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Otaki Block, near Kaitaia, Mangonui District

Otaki Block, near Kaitaia, Mangonui District.

1839. 17 December.Mangonui District. Kaitaia,

Tihema 17th, 1839.
Wakarongo ra e nga tangata katoa ki tenei pukapuka kua oti nei te tuhituhi e matou e Nopera Panakareao ma, e Te Ripi ma, e Witi ma, ki tetahi taha, ko Henere Hauri ki tetahi Otaki.Henry Southee. taha Kua oti tenei pukapuka te tuhituhi i te tekau ma witu o nga ra o Tihema i te tau o to tatou Ariki a Ihu Karaiti kotahi mano e waru rau e toru tekau ma iwa Kua tuhituhi tenei pukapuka e matou e Nopera ma &c. &c. ki tetahi taha ko Henere Hauri ki tetahi taha hei tino tohu ki a tatou katoa ki nga tangata katoa ano hoki kua oti nei te tuku e matou e Nopera ma &c, ki a Henere Hauri tetahi wahi wenua oti tonu atu me nga rakau katoa me nga aha noa me nga aha noa katoa e tupu ana i runga i taua, wenua Boundaries. [10,000] me nga mea katoa o raro o taua wenua Ko te ingoa o taua wenua ko Otaki Ko nga, kaha anei ko te kaha ki te Hauta Ita kei te Waiakainga ka rere atu a te Karamu, ko te kaha ia o to te Poari: ko te kaha ki te Weta ka rere tonu ra te tupehau o te moana a tae noa ki te Waimoho: ko te kaha ki te Nota ko Kaikino a Ira rere tonu i roto i te awa puta noa ki Kahipaka: ko te kaha ki te Ita ka rere toru i roto i te Awanui o Kaitaia puta noa tae noa ki Waiakainga te timatanga o te kaha.
Receipt. Na ko nga utu enei mo te wenua nei kua hoatu e Henere Hauri ka rua rau kotahi tekau ma ono pauua moni i nga taouga. A mo Henere Hauri mo ana tamariki te wenua ake tonu atu. Otira kia rongo te tangata Maori e noho ana i runga i taua wahi, mo ratou tonu ano mo o ratou tamariki ano hoki nga wahi i te tahataha awa hei mahinga mo ratou kia tapu tonu ano aua wahi mo ratou ake ano kei tutu ratou kei pokanoa te mea e tetahi mana e tuku, hei wenua mahinga hoki mo ratou i tetahi wakatupuranga ki tetahi. A me noho nga tangata maori tenei wahi ki te ritenga o te wakapono ki te tikanga o te Hahi o Ingarangi.

Kai tuku—

Nopera Panakareao x.
Matenga Pairata
Taua
Hare Popata Waha
Hare Matenga Ikaroa
Puhipi Ripi x
Mahanga Paori x
Ko Witi
Ko te Haunui
Taonui
Rangiapiti

Kai titiro—

Joseph Matthews
Wm. Gilbert Puckey
Robert Hookey

Receipt for £40. I muri iho i nga utu i runga kua oti te hoatu e wa tekau pauna.

Nopera Panakareao
Matenga Pairata

J. Matthews

True Copy.

H. Tacy Kemp