Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Kerekere Block No. 1, Kaitaia, Mangonui District

page 3

Kerekere Block No. 1, Kaitaia, Mangonui District.

Wakaronga ra e nga tangata katoa ki tenei pukapuka kua oti nei te tuhituhi e matou e 1834. 17 March.Mangonui District. Pana Kareao ma ki tetahi taha, Ko te Paki hoki, mo te Hunga o te Hahi Mihanare, ki tetahi taha, kua oti te pukapuka nei te tuhituhi i te tekau ma witu o nga ra o te marama Kerekere No. 1. i huaina nei ko Mahi, i te tau o to tatou Ariki a Ihu Karaiti kotahi mano waru rau e Church of England Mission. toru tekau ma wa kua tuhituhia tenei pukapuka e matou ara e Pana Kareao ma i tetahi taha, ko te Paki i tetahi taha mo te Hunga o te Hahi Mihanare hei tino tohu ki a tatou katoa ki nga tangata katoa ano hoki kua oti nei te tuku e matou e Pana Kareao ma ki a te Paki mo te Hunga o te Hahi Mihanare tetahi wahi wenua oti tonu atu me nga rakau katoa me nga aha noa katoa e tupu ana i taua wenua me nga mea katoa i raro i taua wenua, Ko te nuinga o taua wenua kia kotahi mano o nga ekara nui ake ranei nohinohi iho ranei. Ko te ingoa nui o te kainga ko Kaitaia. Ko te kaha ki te Nota ko Boundaries. te Tiki o Taiki, ki te Hauta ko te Wakarere, ki te Ita ko te Kani Tatau, ki te Weta ko [2,000 acres.] te Tou o Mauku. Kua oti te kainga nei te tuku a Pana Kareao ma ki a te Poki mo te Hunga o te Hahi Mihanare ka hoatu nei e te Paki ki a Panakareao ma nga mea nei hei utu, e waru tekau Receipt. paraikete, e toru tekau karaone, e toru tekau kohua, e toru tekau kutikuti, kotahi tekau matau kapeta, e wa tekau titaha, e toru tekau kapu, e wa tekau ma waru kota, e rua mano matau maori, e wa tekau ma waru heru e ono rau wiri tupeka, mo te wenua mo nga rakau mo te katoa noa iho ano hoki kua oti nei te tuku e Panakareao ma ki a te Paki mo te Hunga o te Hahi Mihanare.

Panakareaox.
Tuperirix.
Ko te Wahax.
Ko Tirox.
William Gilbert Puckey.

Ko te ingoa o nga kai titiro—

Henry Williams.
Richard Davis.
Joseph Matthews.

True Copy.

H. Tacy Kemp.