Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Okiore, etc., Block, River Awanui, Mangonui District

Okiore, etc., Block, River Awanui, Mangonui District.

Wakarongo e nga tangata katoa ki tenei pukapuka kua tuhituhia e matou e Nopera 1839. 11 September.Mangonui District. Panakareao ma ki tetahi taha ko te Poari ki tetahi taha kua oti tenei pukapuka te tuhi-tuhi i tekau ma tahi o nga ra o Hepetema i te tau kotahi mano e waru rau e toru Okiore. tekau ma iwa; kua tuhituhia tenei pukapuka e matou ara e Nopera Panakareao ma ki S. H. Ford. tetahi taha ko te Poari ki tetahi taha hei tino tohu ki a ratou katoa ki nga tangata katoa ano hoki kua oti te tuku e matou e Nopera Panakareao ma ki a te Poari tetahi wahi wenua oti tonu atu mo nga rakau katoa me nga aha noa me nga aha noa katoa e tupu ana i taua wenua me uga mea katoa o raro o taua wenua. Ko nga ingoa nui o taua wenua ko Okiore ara ko Wangatane ko te Maki.
Na ko nga kaha anei. Ko to te Ita ka timata i te kaha o to te Matiu ko ia ia Boundaries. kei te tikanga o te Pa o Tututarakihi e timata ana i te Wai o Okiore ara Wangatane, ka [3,000 acres.] rere tahatahi tonu a ka tutaki ki to Reihana Matiu kaha i te Awanui, ki to te Hahi Mihanere taurangi hoki. Na, ko te Kokopu kihai riro, kia tapu taua wahi mo ona tangata. Engari ko te pito o te kokorutanga i waho atu o te Pa kotahi tekau Ekara te nui i kohia ki roto. Na ka rere tonu ano i konei tae noa ki Waikainga. Ka witi atu ka rere a te Karamu ra ano i te tuaauru kei te Tupehau te mutunga mai. Na, ko te kaha ki te Hauta tenei. Na, ka ahu tonu atu ano ra te Tupehau tae noa ki te Taupururua. Na, ko to te Weta kaha tenei. Ka wawati i reira, ka ahu mai ki te Wai wakaroto o te Tangonge. Ka puta ki te Waihou, hono noa ki te wai nui o Kaitaia rere tonu atu tahatahi o Ohotu tae noa ki Waiokai ki te kaha o to te Matiu ka ahu atu tika tonu ki te ritenga o Tututarakihi te timatanga o te kaha. Ko te kaha o te Hauta tenei. Na, mo te Hahi Mihanere me era atu te Ara Kata ki te Awanui ki tona wanui ano page 38waihoki e rima tekau rara kuara hei tauranga mo nga mea o te Hahi Mihanere. Na, me noho tonu nga tangata maori i ona wahi ki te taha o te Wainui hei mahinga mona i te tetahi wakatupurangi ki tetahi.
Receipt. Na, ko nga utu enei mo anei wahi, Kotahi Hoiho, he uwa, Kotahi Kaho Tupeka me nga Pauna e tora tekau ma rima i te taonga. Ka huihuia katoatia e waru tekau Pauna, a mo te Poari mo ona tamariki te wenua ake tonu abu.

Kai Tuku—

Nopera Panakareao x.
Ripi x.
Mahanga x.
Poho x.
Turau x.
Ruanui x.
Hohepa Wata x.
Haunui x.
HapahanaTara x.
Witi x.
Kuri x.
Paonui x.
Rangiapiti x.
Kepa Waha.

Kai Titiro—

Joseph Matthews.
R. Matthews.
E. H. C. Souther.
Tomo x.
Toitahi x.
Reihana Morenui x.
Hira Kuri x.

Additional receipt. Ko anei mea e hoatu i te tekau ma rua o Oketopa 1839, e waru tekau paraikete, e rima kaho Tupeka.

Kai tuku—

Nopera Panakareaox.

Witnesses

J. Matthews.
R. Matthews.