Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Opareba Block No. 1, Doubtless Bay, Mangonui District

Opareba Block No. 1, Doubtless Bay, Mangonui District.

Kia rongo e nga tangata katoa ki nga mea kua hoatu kua tukua kua hokoa atu e 1837. 21 December.Mangonui District. matou e nga Rangatira o Tokerau, o Raramata i Nutirani ki a Wiremu Mawi o Mango nui te wahi wenua me nga rakau katoa oneone nga aha noa o te kainga kua huaina ko Opaera No. 1. Oparera, ko te kaha i te aroaro ko te awa o Okakenga, kei nga tohu ano i te wenua nga W. Murphy. kaha o nga taha me te kaha o muri me te ngahere katoa ano. [400 acres.]

Kei pohehe te nuinga amua atu kua oti te hoatu e matou taua wahi, a ekore matou me o matou uri e pa atu ki taua wahi amua atu, kua tukua katoatia atu te wenua me te wenua e tu ai nga rakau, koia kei nga ritenga kua tuhituhia i runga nei.

E wakaae ana matou nga Rangatira nei e kua riro mai ki a matou enei mea i a Receipt. Wiremu Mawi o Nutreni, (E rua kaho Paura, E rua watu angarua, he hawe kaho Tupeka)—He tino utu tika mo te wenua mo nga Rakau, me tenei hoki e takoto iho nei, kia puritia e Wiremu Mawi e ona uri o muri atu i a ia, kei rawenatia e te tangata kei ahatia ranei, he mea hoki mo matou ko o matou uri me o muri atu i a matou ake ake ake. Hei tohu tenei mo matou e mau nei o matou ringaringa i tenei te 21hi o Tihema 1837. Hu.

Wata.
Nopera Panakareao.

Fredrick Hanckel.
James Burgin.
Alexander Stephen.