Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Tauranga Block, Whangaroa, Mangonui District

Tauranga Block, Whangaroa, Mangonui District.

1836. 9 March.Mangonui District.Whakarongo e nga tangata katoa ki tenei Pukapuka Kua Tauranga. oti te tuku e Hemi Kepa Tupe ki a Hemi Hepara Mihaneri tana kainga kua oti te karanga ko Tauranga he kainga oti atu ki a Hemi Hepara mona mo ona uri ake ake ake: Ko taua kainga me nga James Shephered. rakau o taua kainga me nga mea katoa o taua kainga.
Boundaries. [2,000 acres.] Ko nga ingoa o te kaha o taua kainga koia onei. ki te Nata ko te moana nui: ki te Ita ka timata i te moana nui ka rere te Anini a Mongero haere tonu i te kaweka a Toretahanga ka rere a Otengi ka rere Karangaranga: ki te Hauta Matapiko ka kake Moahuna: ki te Weta ko te Aoiti ka rere a te Tutu a Oranga a Tawariki a Pateko a Tarahanga a Pukemapau ka heke ki ie moana nui.
Receipt. Na ko nga utu mo te kainga ka oti nei te ho atu ki a Hemi Kepa Tupe koia anei, e rua Kau ko te torawi me te uwa 25 Paraikete 50 Hawe karaune 10 Kohue 5 Kapu 10 Titaha 10 Kaheru 5 Puka 1 pihi Kaune 1 Kani kokoti 1 Kani tu 1 Kani ringaringa 4 Waru 1 Ruri 5 Purupuru 3 Wiri 1 Wiri pou 1 Kaho Tupeka 10 Kota 200 Matau.

Na te mea kia pono tonu ano tenei mea koia matou ka tuhituhi ai o matou ingoa me o matou tohu i te iwa o nga ra o Maha i te tau o to tatou Ariki o Ihu Karaiti 1836.

Ko Hemi Kepa Tupe tana tohu x.
Ko te Kai wakaae— James Shepherd.
Ko Kowaitahi tana tohu x.
Ko Prora x.
Ko te Toi x.
Ko to Nana tana tohu x.
Ko Kaingarau tana tohu.
Ko Waru tana tohu x.
Ko Takiura tana tohu.
Hare Hongi.
Tuawiu.

True Copy.

H. Tacy Kemp.