Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Waiorongomai Block, Wairarapa District

Waiorongomai Block, Wairarapa District.

Tenei Pukapuka1853. 22 DecemberWairarapa District. tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te rua tekau ma rua (22) o nga ra o Tihema i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau maWaiorongomai toru (1853). He pukapuka lino whakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Ngatikahungunu e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo matou mo a matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga e whakaae ana hoki a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga paunaReceipt for £100. moni Kotahi rau (£100) takitahi ko aua moni kua riro mai ki a matou i tenei ra na te Makarini i homai.
Land formerly with-held. Ko te wahi whenua e huaina ko Waiorongomai te Ngaherehere me ona wahi katoa are ko te whenua katoa i whakatapua e matou i te tukunga nui o te hokongo tuatahi o Wairarapa ka oti nei i a matou te tino tuku rawa atu me ona aha noa iho o taua whenua ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o roto i tenei pukapuka ka tuhia iho e matou o matou ingoa.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga tikanga katoa o roto i tenei Pukapuka ka tuhia iho e te Makarini te kai whakarite whenua o te Kawana o Nui Tireni tona ingoa.

Donald McLean,
Land Commissioner.
Na Raniera te Iho.
Na Wiremu Tamihana Hiko.

Nga kai titiro ki enei homaitanga utu me enei tuhinga ingoa—

O. N. D'Arcy, Capt. 65th Regt.
George Meyler, Capt. 65th Regt.
Manihera te Rangitakaiwaho, J.P.
Wiremu Kingi Tutepakihirangi. John P. Russell,

Settler, Wangai Moana, Wairarapa.