Rangitikei-Manawatu Block, Rangitikei District.
Hunia te Hakeke x.
Witnesses to the mark of Hunia te Hakeke—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magisttate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Cecil
Taylor, Wanganui, Farmer.
Witnesses to the mark of Aperahama Tipae—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Mohi Mahi x.
Hamuera te Raikokiritia.
Te Ratana
Ngahiria.
Rihimona Tuawhea x.
Wiremu Mokomoko x.
Ropiha te
Anapi.
Te Hemara Raukawa.
Matene Te Matuku x.
Ropata Te Nako
x.
Arapata Hirea x.
Maihi Te Kihi x.
Hori te Mohi x.
Te
Matenga Peketau.
Witnesses to the mark of Mohi Mahi, and to the twelve subsequent marks and signatures—
Walter Buller, Wanganui, R.M.
C. G.
Knight, Wellington, Surveyor.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Parakaia Whitiki x.
Waipouri te Makomako x.
Matiu Kaneke
x.
Panapa Huruterangi x.
Topi Huamai x.
Ropata Ruihana
x.
Te Harawira Tamaiteranganuku x.
Hori Kaninihi x.
Te Mokena
Kaiatua x.
TamehanaTe Kahu x.
Rihari Taituha x.
Tamati
Kawhina x.
Te Ana Tutetau x.
Kawana Pimoha x.
Hori
Urupa.
Te Retimana Mahuri x.
Hoani Ngaihi.
Pera Reihana
x.
Pateriki Wahanui.
Tamehana Tuawhea x.
Pita Te Whe.
Arapata Mahi x.
Hoani Maka Maheao.
Matene Mataheihei x.
Piripi Te Rangikapake x.
Wiremu Hoera x.
Hoani Takaoi x.
PirikaTe Kahu x.
Kaka Nikera x.
Eruini Te Anahi x.
Wiremu
Matenga x.
Tamati Piuwha x.
Hamuera Taumaru x.
Reihana
Ngaurupa x.
Ripeka Naia x.
Tarita Whakairi x.
Hipora Mahi
x.
Ria te Mihi x.
Rawinia Taiaha x.
Amiria Pateriki x.
Meri Pukaihua x.
Meri Ropata x.
Roka Parae x.
Harata Retimana
x.
Kataraina Matene x.
Maikara Te Ana x.
Mere Makarini
x.
Te Rana Ropiha x.
Rawinia Taupo. x.
Areta Te Haue x.
Merehira Mata x.
Witnesses to above marks and signatures—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.C. Godfrey Knight, Wellington, Surveyor.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Aperahama Te Rangiwetea x.
Punipuni te
Po x.
Matiaha Peko x.
Erina Ratana x.
Erina Hori x.
page 216 Aniaka Matiti x.
Kingi
Te Hauea x.
Tarita Rihimona x.
Pirihira Pera x.
Mere Kawana
x.
Mata Ropiha x.
Rihari Munu Te Rangiwero hia x.
Ruihi
Taureka x.
Hoani Maka Rangataua.
Hone Hira Katoariki.
Reina
te Kou.
Ko Hami Orateki.
Ko Ruewai Tietua.
Rewi
Ngatahia.
Hona te Ana x.
Ihaia Tahau x.
Ngawaka Tahuwaio
x.
Heta Toka.
Kerei Tahunuiarangi x.
Eruera Ariki x.
Ngamoko Tahumuarangi.
Teoti Totara x.
Hira Ngamanaho x.
Timoti Toka x.
Raniera Papu x.
RehimanaTarupeka x.
Hona Piata
x.
Meretene te Matetahora x.
Te Pohe Tahau x.
Maraea Kahukore
x.
Marata te Kahu x.
Mere Piriha x.
Mahere Iriwhare x.
Rota te Riri x.
Te Moro Tawhana x.
Kawana Te Iki x.
Rihia Te
Roto x.
Ruruhira Heao x.
Kataraina Pukeko x.
Miriama Herangi
x.
Rahira Tuhina x.
Mere Te Rangina x.
Raina Tatarewa x.
Raharuhi Kaiarangi x.
Raina Pikinga x.
Horiana Mokara
Mita
Topenui x.
Raimapaha Te Mori x.
Witnesses to the above signatures and marks—
Walter Buller Wanganui, Resident Magistrate
John Buller,
Canterbury, Sheep Farmer.
Arakihanara te Kahu.
Mohi Tukino x.
Ripeka Iritapu x.
Kuihi Tuataka x.
Hapurona Tohikura x.
Paora Tarau x.
Ihakara
Rangiahua.
Utiku Te Ki.
Inia te Maraki.
Karena te
Manaotawhata.
Teiti Rangimatakeo.
Te Warena Turangapiko x.
Ripata Te Marae.
Aterea Tamakirunga x.
Wiremu Takiri.
Paroto
Te Aonui x.
Wera te Ranginui x.
Kopu Tawera.
Paramena
Paharakeke x.
Te Wirihana Wairehu x.
Hiroti Te Rangiao x.
Haimona Te Iki.
Poaniki Tokona x.
Karena Tahunuiarangi x.
Katarina Taunu x.
Te Reiroa Pirere x.
Rakera Te Waeroa x.
Metiria Haerekau x.
Rihirama Te Raukura x.
Mere Hineiteohirangi
x.
Ruruhira Mutumutu x.
Pipi te Mapihi x.
Heni Te Arikitapu
x.
Matiria Kawhakina x.
Hira Tangiariki x.
Rahira Minaora
x.
Arihia Mangamangu x.
Ruruhira Mutumutu x.
Te Watene te
Ranginui.
Te Waitere Te Weka x.
Ngakari Tira x.
Ruta Hunia
x.
Hone Piahama x.
Ihaka Kahukura x.
Ripeka Turangapito
x.
Waitere Tamaiti.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Te Waitere Marumaru x.
Te Poihipi Pouaru x.
Hirini Pukeko
x.
Keta te Aotarau.
Hare Tipene Takota.
Te Hira Wharekiore
x.
Kingi Te Hauea x.
Mata Waitere.
Irihapeti Waitere x.
Meri Heta x.
Ruta Poro x.
Ani Hira x.
Te Rehiua Reihana
x.
Raima Paha x.
Poro Tukirunga x.
Paurini te
Rangiwakarurua.
Karoraina Manganui x.
Te Reta Watene x.
Hana
Tamuru x.
Rora Hawani x.
Reupena Kewetone.
Nahora Te
Rangipouri.
Utiku Matiaha.
page 217 Hoani Tikuku.
Hakaraia
Te Rangipouri x.
Rapana te Oketu.
Te Watarauhi Te Raupo x.
Poki Te Hunga.
Te Waka Te Kawariki x.
Kewetona Papaka x.
Eramiha Te Kiore x.
Hohua Te Arorangi x.
Hopa Te Ngehe x.
Hapimana te Ouenuku.
Hoani Nahona x.
Rereinoana Ramiha x.
Roro Reupena x.
Te Wiki x.
Rihi Utiku x.
Rahera Hirea x.
Ramari Tahuao x.
Roka Pikaka x.
Wiki Nahona x.
Irihipete Te
Anganga x.
Rahera Te Iringa x.
Hepi te Hau.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Ihakara Tukumaru.
Hokowitukuri.
Keremeneta Puritia.
Witnesses to above signatures—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Stevens, Lower Rangitikei, Sheep Farmer.
Wiremu Pukapuka.
Tapa te Waata.
Tamihana Whareakaka.
Kereama Paoe.
Hemi Hare.
Ahitana Hukarahi.
Haimona Tapa.
Te Waka Pekeia x.
Peia Whareakaka x.
Hone Ngahua.
Te Kingi te
Warangi.
Ko Wiari Kino Puhirau.
Te Koro Te Wharepakaru x.
Metapere Te Wahata x.
Areta Pekamu.
Raimapaha Ahitaua x.
Rawinia Te Ruma x.
Rihara Haimona.
Reweti Pekamu x.
Mereana
Kaumatna x.
Makareta Mete x.
Miriama Pukapuka.
Mereana Te
Hapoki x.
Ruiha Te Oha x.
Marana Rangiauraki x.
Pongahuru
Towini x.
Ruiha Pekamu x.
Aretopa Te Amotahi.
Ko Natawa
Taowaroro
Karaitiana Taikapurua x.
Pirihira Tukumaru x.
Piuwha x.
Hepora Te Au x.
Rangianau Ngawhare x.
Kahu Tawhara
x.
Pipi Renata x.
Rangiweia x.
Te Awahou x.
Hoana Ropata
x.
Witnesses to the above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Pimatao,Wanganui, Mounted Native Constable.
Te Ruanui Tukumaru x.
Poutu x.
Ngawhare x.
Niwha
x.
Ropata te Ahua.
Wari Kingi te Hura.
Teretiu Ahua.
Ngarepo x.
Taimona te Iwipau x.
Teu Te Hinemata x.
Hura
Ngahue x.
Potoru x.
Renata Te Uhunga x.
Ko Te Au.
Miratana te Maera.
Hamarete Kiria.
Tiaki Te Hekeratua.
Wiremu
te Kiriwehi.
Hoani Makareka x.
Hira Te Rapa x.
Hohipuha
Rareanui.
Te Hapimana Taikapurua x.
Hohepa te Haua x.
Hariata
Karaanui.
Pirihira Makareka x.
Kerenapu Taiaroa x.
Kurupai
Takaitemarama.
Metapere Tamaki x.
Patihona Keremeneta x.
Hamuera Ihimara.
Peka te Takomako.
Takerei Te Naire x.
Hori
Kerei te Maharoa.
Epiha te Rimunui.
Raiureti Ngahema.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Duncan Manawatu, Presbyterian Minister.
Wirihana Te Ahuta.
Taipo Iwimaire x.
Witnesses to above signature and mark—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Walter Harry Alzdorf, Manawatu, Assist. Surveyor.
Peeti te Aweawe.
Kerei te Panau.
Warena Mahuri.
Tutere
Tinita.
Karanama te Ra x.
Wiremu Waka te Rangi.
Waitere
Kakima x.
Wiremu Mahuri.
Horima Mutuahi x.
Rota Maea.
Hekonaiaha Paeroa x.
Apiata Matai x.
Hamahona Paehora x.
Haimona Rakura x.
Hakaraia Hautumoana x.
Teira te Panau x.
Hanita te Aweawe.
page 218 Hone Tangihaere.
Hemara
te Whetu.
Meihana te Rangi.
Hori te Ripu x.
Pauroa Kaihinu
x.
Hutana Kaihinu.
Poitete te Riu x.
Nikorima Taorangi
x.
Horomona Poro.
Renata Paehora x.
Taiaroa te Hapimana.
Kerei Tarehe x.
Matiu te Rangi x.
Te Warena Tokoaha x.
Ana
Tahua x.
Meretene te Panau x.
Areta Tuawhenua x.
Kararaina te
Ra.
Miriama te Rangi x.
Tarita Tiweta x.
Erene Te Aweawe
x.
Rapana te Matai x.
Ripeka Hiha x.
Mairama Mahuri x.
Rora Rakura x.
Peti Titaka x.
Tapita Te Parehuia x.
Kataraitna te Weherua x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Walter Henry Alzdorf, Manawatu, Assist. Surveyor.
Hoani Meihana Te Rangiotu.
Enerita Te Rangiotu x.
Witnesses to above signature and mark—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Henry Eastmond, Manawatu, Storekeeper.
Hoani Puihi.
Hanita Takiari.
Hetariki Matao.
Rariri Te
Rangi te Hua.
Ihaka te Hangihoia.
Henare Paraki.
Te
Rangirurupuni x.
Wi Rerehama Kotuku x.
Ko Matene Hakai.
Herewini Rakautihia x.
Tamati Waka Maunu x.
Matenga Tinotahi
x.
Ihaia Taneki.
Wirihana Tawhati.
Ko Pehira Maruarohe.
Hoka Te Piki.
Kerehi Tomo.
Heremaia Tawhati x.
Ngariki Te
Rarao x.
Heta Te Whata.
Hapimana Tohu.
Hori Patene.
Wiremu te Raorao.
Hohepa Rakuraku x.
Watere Motutohe x.
Himiona Takiari x.
Hakuira Toheriri x.
Wi Hopihana Tame x.
Warena Mitiwaha x.
Hare Hunia x.
Rukarei Paraki x.
Heta Hori
Patene x.
Karaitiana Te Rawahi x.
Winara Te Raorao x.
Na
Hiria Puihi.
Wikitoria Ngahau x.
Hariata Parake x.
Mi te
Wharekuia x.
Metapere Te Uira x.
Iritana Kowhai x.
Heni
Pakauera x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John T. Stewart, Manawatu,
Provincial Engineer.
Me Ploughman Te Naonao.
Ngapapa Tawira x.
Potaha Tapui
x.
Pirimona Te Urukahika x.
Te Retimana Te Rango x.
Wiremu Te
Roukuku.
Renata Pirere.
Heperi Papakiri x.
Hemi Tonganui
x.
Noa Roperope x.
Manahi Moepuku x.
Te Waka Te Hiwera
x.
Te Moroati Te Kahumangu x.
Wiremu te Ota.
Kepa Tonga.
Pimaha Mokihi.
Rapana Pupu.
Hiraka te Hoemate.
Hori
Hukahuka.
Anaru Te Wanikau.
Pirika Toatoa.
Te Poari Ngarangi
x.
Hekata te Awe x.
Ihikiera te Huriwai.
Winiata Whakawai
x.
Kineana Ngahou.
Tiopira Tairo x.
Arona Raurumu.
Karena Taniwha x.
Tanatiu Tohukore x.
Hirini Hipahipa x.
Nikora Tikaokao x.
Pene Pomare x.
Te Watene Pani x.
Watarauhi
Te Ahirara x.
Hori Taorangi.
Arapera Tapui x.
Horiana Wanikau
x.
Maraea Heketa x.
Raina Ngarima x.
Te Huru Te Naonao
x.
Horima Te Ahunga.
Te Uru Kowhai Ngapapa x.
Roka Roperope
x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheepfarmer.
Winiata Paiaho x.
Kerekeha Paehua.
Witnesses to above signature and mark—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Teoti Takarangi x.
Wiremu Petene Ngarangierua x.
Parahi Te
Whatarangi x.
Hirini Te Kura x.
Matiaha Kurutara x.
Wiremu Hauauru.
page 219 Apera te Rangi
Harawira
te Mamaru x.
Te Retiu Wakataha.
Arapata te Rangirunga.
Karaitiana te Whio x.
Te Watene Takamairunga x.
Te Teira Te
Rangiwhakatekateka x.
Te Whano Mataora x.
Rameka Tawhiri x.
Rawiri Te Ikaoroiwi x.
Winiata Matakatea x.
Wiremu Turoa x.
Kingi Takarangi x.
Te Rangikatuku x.
Tiripa Mutumutu x.
Kararaina Pukeroa x.
Matenga Wahiao x.
Titi Turoa x.
Makere
Te Moko x.
Rawinia Hohe x.
Miriama Waiaua x.
Riria
Hinewairangi x.
Mata Ruaiti x.
Piriha Noti x.
Aromi Makau
x.
Hiria Hinewha x.
Rai Te Waipaku x.
Tarihira Waitaka
x.
Kataraina Pokere x.
Huihana te Honokore x.
Ruihana te
Ngarara x.
Te UiraTakarangi x.
Anikara Te Ripohau x.
Himiona
Tihi x.
Neweka Tira x.
Himiona Tuiau x.
Hakopa Huirangi
x.
Hori Te Urirewa x.
Te Rei Te Ango x.
Heremaia Te Take
x.
Roihi Poaka x.
Hohepa Te Mapihi x.
Riwai Ruhi.
Amiria
te Noti x.
Hira Kerei Ropaki x.
Mere Riwai x.
Mere Rukutia
x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Hone Tumango.
Hiare Teapa.
Hamuera to Ro x.
Tetana te
Hororo.
Te Rua Ngauiho x.
Harata te Ngungu x.
Karaihi
Tikirangi x.
Raira Kawiu x.
Riria Timata x.
Weta Awhiua
x.
Miriama te Kehu x.
Ana Teira x.
Makere Ngaruma x.
Tarete Te Pikitukau x.
Parata Hiroki x.
Tarepa Matiu x.
Ratana Ngahea x.
Katene te Kuihi x.
Hira Pingao x.
Moata te
Mura x.
Hoani Himu Toritori x.
Hohaia Iti x.
Kireona Rupuha
x.
Haniheta Te Whango x.
Pirato Totara x.
Reihana te
Urumingi.
Tehe Pita x.
Anihira Mania x.
Peti Takopu.
Rereti te Rangimarehua.
Matiaha Totara.
Heta Taura.
Te
Wirihana Ngamauako x.
Epiha Te Rangihiwinui x.
Menehira
Tatika.
Repiu Kaimokopuna x.
Anatipa Takahi x.
Te Wirihana
Reihana.
Eruini Ngairo x.
Katera Ruaka x.
Rima Kawiti x.
Mere Pikitia x.
Ruihi Whariu x.
Mata Hukarere x.
Mere Takai
x.
Penerope Tangaroaunuhia x.
Heni Tiwhi x.
Hemaima Poti
x.
Turuhira Pohau x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Rupuha Tumatawhero x.
Pori Ngapio te Rangitapua Emui.
Te
Ropiha Pahoro x.
Hiriwanu Te Rangipakingariki x.
Rehira
Ngarua.
Aritopuru Te Whakaehu x.
Himiona Te Rangiwhakaorua x.
Haora Te Hama x.
Ngakiri Pakapoka x.
Petera Nira Te Hiakai x.
Roha Riwai x.
Ramari Te Arohi x.
Katarina Te Wakatotara.
Meteria Tawhakia x.
Paretiki x.
Wi Tariua x.
Akaneta Takiri
x.
Ko Peniamine te Maroae.
Te Hapimana Raipoto x.
Hakopa
Takoi x.
page 220 Hipirini Te Whangaroa.
Wiremu Kingi Rangitauira x.
Mitarina Matehuka x.
Makarita Piho
x.
Ruhia Te Huia x.
Na Tanahira te Piki.
Toea x.
Hamiora
Rahurahu x.
Hetaraka Te Piri x.
Nikorima Motukawa x.
Henare
Hamama x.
Taimona Tahako x.
Reimapaha x.
Mere Kararaina Te
Rori x.
Te Atanui x.
Ruihi Te Waiwhakararo x.
Oriwia Mokara
x.
Oriwia Anewa x.
Kiore Omakohukuro.
Matiu Tukaorangi
x.
Ropoama Rakei x.
Maata Wairua x.
Metapere Irinake x.
Hone Te Wata.
Paramena Takatu.
Te Manihera Tamaiwhakararoa.
Werahiko Hauauru.
Ratana Te Aotarangi.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate. James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Paora Poutini x.
Rewi Raupo x.
Paura Teurumotu.
Raponi
Poutama x.
Raureti Te Kapa.
Himona Enoka x.
Ko HonehinuTe
Rangi.
Hoani te Aokaheki x.
Hohepa Kahuroa x.
Paroto
Rangitauira x.
Petera Tamaiwhakaekea x.
Heremia Te Wharekura
x.
Te Wekepiri Te Mania x.
Hamuera Tapuru x.
Ihaka Rerekura
x.
Te Koro Te Putupuhi.
Paora te Kotuku x.
Matene Te Uranga
x.
Hoani Rewi x.
Aterea Pipiriki x.
Te Mehana Pirato.
Auiheta Te Arapahi x.
Menehira Wena.
Hikito Te Mana x.
Wiremu
Kupe x.
Rotohiko Raipoha x.
Pio Rotohiko x.
Hawira Rini
x.
Ngaterea Pipi.
Winiata te Haupa x.
Pio Aterea x.
Tapita te Pua x.
Mata Manuka x.
Ramari Tungaro x.
Erina
Rauketi x.
Mirita Taiparoro x.
Katarina Rauketi x.
Ruihi
Ngauru x.
Ruihi Turaki x.
Ruka Hinewaipona x.
Maria Ngawhenua
x.
Ria Hikatangata x.
Makinui Te Pukahu x.
Erapia Ngatote
x.
Ruta Te Kahukore x.
Ema Pirere x.
Maria Tupora x.
Pani Waka Ruhi x.
Hariata Raurewa x.
Pirimi Te Kuraimonoa.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Hemi Te Whakaruamoko x.
Herewini Tireotekura x.
Te Hira
Akapita x.
Mahirihi Komene x.
Ramarihi Makanga x.
Tarihira
Ngakari x.
Makarena Parihi x.
Meretiana Te Kahututu x.
Te
Hirata Ngahuia x.
Miriama Tiehu x.
Ripeka Te Oi x.
Ihaka Te
Wehi x.
Peata Turaki x.
Erana Patiki x.
Irapeka Toka x.
Tiniha Pahiroa x.
Raita Te Huriata x.
Mata Ngairo x.
Harata
Moepuia x.
Mata Hera Whakakuhu x.
Maria Te Raiwhanga x.
Meri
Kuao x.
Perata Rukuanga x.
Utita Tohureina x.
Kataraina
Hinakuial
Witarina Te Whenua x.
Raureti Te Kaiahi x.
Ohipini
Te Angiangi x.
Maria Whakarua x.
Merania Pikumumu x.
Atiria
te Pakinga x.
Honoria Totakia x.
Merania Hinerau x.
Weronika
Poana x.
Terina Teakau.
Matareto Kopu
Turuhira Hawaiki
x.
Mareta Ngahina x.
Atiria Hinemete x.
Parau Tawhito x.
Perata Te Amoariki x.
Roka Te Hapi x.
Anareta Tarahe x.
Meraina Te Koro x.
Katarina Tatakia x.
Miriata Tukumotu x.
Ripeka Te Kahuiaangi x.
Riria Rangipo x.
Kerehomape Ketaihi.
Pehira Te Waraki x.
Witnesses to above, signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Akirei Kiwakiwa x.
Karawera Tekoru.
Kapoma Haunui.
PehiraTe Pu x.
Te Hira Te Haruru x.
Haka Te Iringa.
Remi
Tekapia.
Wikitoro Te Wehi x.
Rawiri Porangi x.
Hipirini Te
Kapua x.
Kereti Te Ranui.
Tokotana x.
page 221
Peka Te Ikariro x.
Minarapa Te Koru x.
Motuharama Tahatapu
x.
Werahiko Hunia.
Tonimiko Waiata x.
Tuatini Takaterangi
x.
Rota Te Ringamahikai x.
Henariko Aonui x.
Teotimi Te
Haruru x.
Peata Te Muna x.
Horiana Meri x.
Te Hirata Poti
x.
Makere Te Wera x.
Marati Kahua x.
Tarihira Te Whare
x.
Wiripini Kahurangi x.
Wirita Te Kehe x.
Rihi Te Winiata
x.
Mata Rena Te Kaihoe x.
Monika Rena x.
Mariana Kahurangi
x.
Anita Kaiumu x.
Ngakete Huirangi x.
Watene Te Mania.
Aterea Te Rutu.
Pire Pirato.
Akapita Rangitapu x.
Rawiri Te
Akeikei.
Aterea Rakaua x.
Te Harawira Rungaterangi x.
Rene
Kahukone x.
Heremia Hakaraia.
Mikaera Te Korewa x.
Waritini
Kaitakiri x.
Aniheta Te Pohe x.
Keremeneta Taiepa x.
Aperahama Mareheia.
Piripi Te Urumotu x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Te Kepa Rangihiwinui.
Toma Tahupotiki.
Wiripo te
Rangitapu.
Matiu Te Mata x.
Rini Kemoata
Peretini Tairua
x.
Repeara Atarai.
Tereiha Tahupotiki x.
Mere Ngaone x.
Kataraina Hemoata x.
Hirawanu Te Rangikaroiho x.
Makareta Te
Warena x.
Tarete Kawerio x.
Hakaraia Kahuroa x.
Ihaka Te
Rangikaiwaho x.
Wi Perahama Te Wahangarangi x.
Potatau te Ao
x.
Utiku Te Rangikohia x.
Poharama Te Pehi x.
Tatiana
Kataraina x.
Matiu Ngatoa x.
Timoti Tumai x.
Taoreia Te
Korona x.
Makimi Himiona.
Aperahama Taru x.
Kotua
Ngaiwikatea.
Rawiri Te Kapinga x.
Wiari Te Whatiura x.
Aporo
Teoi x.
Raureti Te Rangiwhakaekea x.
Hare Te Kaho x.
Wiari Te
Rangikauruara x.
Enoka te Riaki.
Mohi Muremure x.
Te Reare
Paka x.
Karipa Patiarero x.
Raharuhi Turangapito x.
Neri
Tekapa.
Ngatona Tutehomiku x.
Kawana Te Rangihopukia.
Perenara Tahukumutia x.
Heremia Tupikiatu x.
Hirara Te Korewa
x.
Karaitiana Te Kahuki x.
Ropata Te Kaiatetukituki x.
Poaneke Tahuwaio x.
Ngakereti te Aputa.
Nikora Toitupu x.
Piripi te Kahuotu x.
Hoani Matainuku x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Peneamini Te Rangihauku x.
Renata Nukuahirangi x.
Peneta Te
Whakatau x.
Heta Ngatoka x.
Wiremu Matairangi x.
Te Hotereni
Ngarangi x.
Nikorima Whiro x.
Kerenene Pakura x.
Hori
Tairapanga x.
Eramiha Tutepopoto.
Angikiha Tauteriri.
Hingirini Teretimana.
Poihipi Te Muhunga x.
Te Hapimana Potiki
x.
Haimona Tahana x.
Mohi Nuku x.
Anaru Pahuki x.
Paora
Te Keke x.
Hoani Hipango Angikiha x.
Akiaha Ngahi x.
Wineti
Hiha x.
Ropata Hipango.
Rene Te Iwihoko x.
Paora Papakai
Tarawhiti x.
Matairangi Tukaorangi x.
Matene Te Mataki x
Te
Kuti x.
Timoti Tahunuiarangi.
Wiremu Te Kahi x.
Rarikina
Tairapanga.
Heremia te Mehana.
Taniretia te Ahirau.
Iharaira
Tukapua x.
Raniera Hira x.
Nopera Kihirangi x.
Rawiri Kahura
x.
Piripi Tururu x.
Hawira Rehe.
Iharaira Rangiroa x.
Te
Watene Pohepohe x.
Hirapeka Hurihanga x.
Anairi Te Auripo x.
Wikitoria Raurewa x.
Roka Tihore x.
Utita Ruruhira x.
Maraea
Kurahoro x.
Kataraina Mauru x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Ripiriki, Resident Magistrate.
Te Reimana Te Kaparere x.
Paora te Kahuatua x.
page 222 Pita Te Rahui x.
Toa
Kohuru x.
Paora Pikiauru x.
Te Kerei Tomokia x.
Riria Te Kuhu
x.
Ritihia Tote x.
Rahira Te Rona x.
Tareta Tuhia x.
Ripeka Ihengarangi x.
Tarete Kopia x.
Rora Te Oi x.
Rapera Te
Ahi x.
Mihi Ruihi x.
Pipi Noanga x.
Merania te Kutu x.
Riheta Puihi x.
Te Karaka Mokohuru x.
Hinekino x.
Koaka
x.
Ani Mata te Kore x.
Hoani Wairimu x.
Atonio Tukino x.
Karehana Tahukumutia x.
Ramarihi Tikaka x.
Amiria Piro x.
Ramarihi Pererua x.
Hurihana Te Patuone x.
Topine Hone Turoa
x.
Taketahe x.
Hera Wairangi x.
Ema Te Ngene x.
Himona
Rangirahui x.
Roka te Ngaio x.
Ngati Tamairangi x.
Hona te
Pohi x.
Maraea Ramua x.
Mikaera Whakaraki.
Kawario
Rangiwhakumu.
Rahera Mou x.
Anaira Te Wera x.
Hohaia Maroro
x.
Wiremu Oeti Te Kahu x.
Hoani Puaratau x.
Arama Turahui
x.
Katene Rangitukua x.
Poarotohiko te Puta.
Witnesses to atove signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Matene Te Whiwhi.
Tamihana Te Rauparaha.
Ruta te Rauparaha
x.
Karanama Kapukaiotou.
Rakapa te Wehioterangi x.
Hapi te
Kaupeka x.
Te Koeti Taraia x.
Horomona Toremi x.
Ropata
Hurumutu x.
Wi Peti Te Rangitauru x.
Te Ringa Rangitaiki x.
Eruera te Matata.
Hoani Te Puna.
Kiharoa Te Mahauariki x.
Hape te Horahau.
Piripi te Rangiataahua x.
Arapata Hauturu.
Tamihana te Hoia.
Hemi te Kanawa.
Wiari Kino.
Hiria Taipua
x.
Henare Roera.
Tauteha Te Whiwhi x.
Petuha Huhatahi x.
Oriwia Hurumutu x.
Hakopa Te Mahauariki x.
Eparaima Te Mahauariki
x.
Winia Kiharoa x.
Matina te Kikotuha x
Tame Ranapira.
Tame Tima.
Paraone Toangina x.
Aterea te Toko.
Tatiana Te
Toko x.
Pekamu Te Toko x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
C. Godfrey Knight, Wellington, Surveyor.
John
Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Reupena Tamakirunga.
Hoka Tete.
Witnesses to above signatures—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Hori Kingi Te Anaua Harurukiterangi x.
Mete Kingi Rangawhenua
x.
Kawana Paipai Pukutohekiteriri.
Tariu Teuira.
Hakaraia
Korako x.
Horopapera Te Peka.
Poari Kuramate x.
Aperaniko
Taiawhio x.
Pehimana Te Tahua.
Nikorima Te Ahuru x.
Horima
Katene.
Hira Wahiawa.
Ropoama Takotua x.
Ounera
Mahauhia.
Hori te Weti x.
Te Ope Whakahukau x.
Komene Kauru
x.
Teote Paetaha x.
Waria Tao.
Te Puata Tanguru x.
Pehira Karatau.
Hata Rio x.
Maka Paiapiti.
Tamati Waha Tarewa
x.
Te Moro Tuatara x
Witnesses to above marks and signatures—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Robt. Cecil Taylor, Wanganui, Farmer.
Richard
Taylor, M.A., Wanganui.
Hori Tamakiterangi x.
Peina te Rangahau.
Rahera te Kou
x.
Maata Rio x.
page 223 Hetaraka Tanga x.
Hori
Tehana.
Wiremu Rangitauira x.
Paora Patapu x.
Hori
Tehore.
Hapimana Pukehika.
Wiari Taiki x.
Keina Tauri x.
Hoani Te Wheora x.
Waiti Ngakuwaha.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
H. Halse,
J.P.
Wellington,
Wiremu Tepewa.
Mahirini Tokorau.
Ngaua x.
Te Manihera
Te Rito x.
Te Whenua Tepaku x.
Menehira Potatau x.
Tirene
Hami Teke.
Winiata Ihimua x.
Karaitiana Te Hore x.
Tahana
Tutemangarewa x.
Ropoama Te Rangi.
Paraone Tamaikuku.
Epiha
Te Aokokiri x.
Nopera Te Mahi x.
Te Poari Te Wini x.
Harawira
Katau x.
Haimona Hiroti Te Raro x.
Tahana Pita x.
Petaera Te
Ikatauirangi x.
Utiku Mohuia.
Kawana Kaimouku x.
Pineaha
Utiku x.
Aropeta Te Nau x.
Paranihi Te Kiritahanga x.
Wireti
Te Iri x.
Metiria Te Ahukoini.
Porukoru Te Ngateri x.
Paetaha
Keruihi x.
Rio Whanganui x.
Matiu Koroherua x.
WiariTuroa
x.
Hone Tekehua x.
Rimaha Te Oiroa x.
Mere Te Waikomawa
x.
Anaira Horoparao.
Tarete Moringa x.
Hemaima Tamoe x.
Mata Kaihoe x.
Ihaka Te Kukupai x.
Parata Te Maro x.
Makarena
Te Ou x.
Anita Te Uru x.
Henare Tauaki x.
Ria Totara x.
Heni Tenoti x.
Te Retimana Hotete.
Te Hirata Poau.
Te
Weronika Taora.
Raureti Te Kahuangiangi x.
Mere Paea Kumara
x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Hori Kerei Paipai.
Hare Ngarangi.
Kataraina Kiratapu
x.
Wiripini Harata x.
Ruihi Wikura x.
Rihi Pirihira x.
Harata Te Ngehe x.
Meteria Pikangarangi x.
Rio Te Totareha.
Ko Henare Tahehia.
Hare Niu x.
Paora Toere x.
Paora Te
Kohuwai x.
Rahera Te Kauwhata x.
Tarete Te Reiari x.
Te Rina
Te Puariki x.
Hoani Te Rito x.
Kara te Ua x.
Ruruhira Kuao
x.
Piriniha Haumera x.
Haora Akiaki x.
Ouenuku x.
Miriana Kaiwhara x.
Apera Te Keunga x.
Matahera Munga x.
Eruara te Oneone.
Hori Tiweka x.
Hone Awhe.
Atiria Te One
x.
Ani Te Wharenui x.
Pouaka Anipatene x.
Te Naihi Mihipeka
x.
Rea Te Ngaru x.
Reoma Tirohanga x.
Tamara Tore x.
Rahira Tuohu x.
Ropata Te Matinga x.
Kara Hinerua x.
Anihira
Urututu x.
Riria Toea x.
Hurihanga x.
Rea Te Wi x.
Arihia Raua x.
Ana Taria x.
Te Reihana Moroiti.
Rahira
Waituhi x.
Te Warena Taiawhio x.
Mihiterina Tungia x.
Erueti
Turangapito x.
Witness to abovsignatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Arama Tinirau x.
Te Meihana Aratua x.
Hohua Taukapu x.
Aperahama te Paewaho x.
Atonio Kaitakiri.
Pateriki Koioiti.
Pape Hone Huki.
Kingi te Patu x.
Kaniera Mahanga.
Komoarura
Korurina.
Katera Matapahia x.
page 224 Haira Te Kahakura x.
Hipirini Tauaua.
Te Retiu te Moewai.
Winiata Pakoro.
Te
Warena Whakaahu.
Rotohiko Tahukumutia.
Te Wepu Pomua x.
Te
Rori Tiritorongo x.
Noa Wairakau x.
Te Puia Heme x.
Te
Moananui Te Wharepongo x.
Nikora Te Arero x.
Paneta Te Pohe
x.
Marata Hinekuia x.
Ririmu Nepe x.
Tetera Mouhiria x.
Panita Hurutara x.
Hirapeha Hinehau x.
Hiramena Hauhenga x.
Te Reimana Rotohiko.
Mere Purari x.
Karo Te Karira x.
Maria
te Ngene x.
Meraina Pirato x.
Mahutu Pohia x.
Ripeka
Rangitipoua x.
Makere Rangitipoua x.
Miriama Te Hapa.
Katarina Tarake x.
Te Wikirini Te Tuoterangi x.
Hakopa Poutama
x.
Mikaera Taikopai x.
Natanahira Auteoro x.
Tamehana
Huriwaka x.
Minerata Ngauara x.
Panapa Koro x.
Mehaka Te
Atinuku x.
Reihana Te Kuihi x.
Tirawaru x.
Timoti Puohutawa
x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate. James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Rihara Tairakuku.
Hatara Raungaoe.
Matene Toa.
Tamati
Te Kohera x.
Metera te Urumitu.
Taituha Te Rangi x.
Hone
Karitake.
Hare Te Katikati.
Te Matangiorupe x.
Raihanapa te
Meka.
Hara Hohatu Rotio.
Te Rewi te Aewa x.
Hupene
Haeretu.
Heremiea Temoko.
Te Reari Naera.
Hunia Nape x.
Rihiona Te Tua x.
Pihimana Tamiaka x.
Hone Ritoarangitahi.
Hori Pukehika x.
Taimona Rawenata x.
Ruka Te Puhaki x.
Te
Karoro Tipione x.
Kereti Maraki x.
Pekamu Taui x.
Rini Hunia
x.
Henare Te Puku x.
Tahana Te Nau x.
Henare Pakia x.
Te
Roari Rangiwhakarurua x.
Rotohiko Te Kapua x.
Roroneho te
Karipi.
Te Koeti Poewa x.
Henare Whakatopa x.
Wikitoro Tamore
x.
Tairi Hunia Te Ripeha x.
Himona Te Pomua x.
Wiremu Te
Harakeke x.
Haimora Te Weka x.
Pehimana Te Paku x.
Poniwahio
Heao x.
Haniheta Takitaki.
Tiopira Takaterangi x.
Maehe
Tamaikuku x.
Te Kingi te Ripeka x.
Haimona Te Rangimatakao x.
Hori Mutumutu x.
Hunia Te Ripeka x.
Te Matewai te Wharetiti
x.
Hiniri Kihirangi x.
Erueti te Rangi.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Hohepa Tamaihengia x.
Nopera Te Ngiha x.
Te Kanae Te Wiremu
x.
Tamati Waka Patuparakore x.
Ngahuka Tungia.
Horomona
Nohorua.
Te Karira Tuhaere x.
Manupiri Nauatu x.
Te Wari Te
Kairangi x.
Anatipa Umutauroa.
Hori Nohorua x.
Te One Te
Nihinihi x.
Matiu Te Whatatuna x.
Matenga te Hiko.
Hohaia
Pokaitara.
Himiona Pirangi x.
Peneta Kata.
Rene te
Ouenuku.
Renata Kotua x.
Ihaia te Paki.
Hohepa Nohorua
x.
Wireti Tehi.
Wiremu Makarei x.
Kehoma Kairangi x.
Minarapa Taingahue x.
Te Iwi Honiana x.
Hipirini Murutu x.
RiaWaitohi x.
Ko Kerehi Teteke.
Riria te Kahurangi x.
Hera te
Ngiha x.
Hinewairoro Tiripa x.
Haua Kahukino x.
Paranihia Te
Uira x.
Riria Paiumu Matua x.
Peniamini Keti.
Mihi Nohorua
x.
Karoraina Te Kauae x.
Riria Paiumu Tamaiti x.
Hipirini
Kotua.
Hemi Kotua x.
Harata Tihake x.
Ramari Hinehau x.
Roera te Kaipuke x.
Mere te Rapu x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
C. Godfrey Knight, Wellington, Surveyor.
John
Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Hariata Tangihioroa.
Tamati Taupuku x.
Teira Kahinga
x.
Haimona Pita Harunu x.
Manihera Kapapapa.
Kate Tahana te
Pai.
Horopapera Ngamarae x.
Henare Pouiki x.
Hariata Taupuku
x.
Huriana Tamairangi x.
Mere Paterete x.
Teoti Waiua x.
Tiopeka x.
Wiremu Nera Te Kauae x.
Ropata Tangahoe x.
Karehana Teweta.
Rohana Wakatere x.
Ratima Potau x.
Te Hemara
Karahea x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
C. Godfrey Knight, Wellington, Surveyor.
John
Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Nikaera Te Rangiputara x.
Hohepa Hakikina x.
Aperahama Te
Ataoterangi x.
Wiremu Hokohoko te Hakeke.
Paora Ropiha x.
Ereatana Kaiwaru x.
Aperahama Te Rautahi x.
Paora Te Rangiwhakaewa
x.
Te Otene Matua x.
Ihakara Whaitiri x.
Ihaia Te Ngarara
x.
Te Peeti Te Rangiwhakaewa x.
Peneamini Tawahi x.
Ihaka Te
Rautahi x.
Tuhiriwhi Kiore x.
Hapeta Mapo.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper.
Aperahama Te Huruhuru x.
Porokoru Te Kauru x.
Te Matenga Te
Tiaki x.
Wereta Te Huruhuru.
Ko te Roera Herua.
Na Witana
Parera.
Te Ngiha Herua x.
Huriana Haerewharara x.
Atereti
Huruhau x.
Na Torora Tonge.
Aheneta Kuruho x.
Taruna Wereta
x.
Te Meihana Te Nge x.
Kereopa Tukumaru.
Tapeta Rongorongo
Manihi x.
Noa Te Rauhihi.
Ni Hiriwana Nawaka
Na Kereti te
Muhia.
Teoti Pohe x.
Arama te Haua.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Joseph T. Freeth, Wanganui, Interpreter to R.M.
Court.
Nepia Maukiringutu Tohe.
Witnesses to the signature of Nepia Maukiringutu Tohe—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate
John Knowles, Clerk to Supt., Wellington.
Te
Katene Te Waiho x.
Witness to mark—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Knowles, Clerk to H.H. the Superintendent,
Wellington.
Te Minuha Taiporutu x.
Witnesses to above mark—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper.
Nahupa Taiokaka.
Nopera T. Herekau.
Witnesses to above signatures—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper
Roera Ihukaramu.
Hoani Te Okoro.
Henare Roera.
Matera.
Topai Kahuwhara.
Hemi Rauru x.
Karepa Kapukai.
Ini te Matauruahu.
Wereta Rarua x.
Akuhata Kapukai x.
Koroneho Ngahuanui.
Hamiora Hamene.
Rine Hemara.
Witarahana
Rupuha.
Porokuru Kapeto x.
Wenetia.
Henare Haeretahi.
Paneta te Moana.
page 226 Ngarongoa Pakune.
Apera
Te Tewe x.
Hape Wairau x.
Wi Katene Wharemata x.
Pere
Papeturi x.
Koroneho Tapu x.
Akara Ngahue.
Tamati Te
Rohu.
Manahi Tourua.
Nerehana te Paea.
Hoani Wareiaia.
Ruruhi x.
Paora Pohotiraha x.
Pahau x.
Wiremu Tamamutu
x.
Te Waka Pekeia x.
Hona Whakaka x.
Himiona Ngarawa x.
Nikora Hauhitu.
Ruihi Piripi x.
Topi te Kaiwhakanoa x.
Kereona Whamaro.
Hamahona Te Iri.
Enoka Te Wano.
Ngarati Te
Kongu x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
J. T. Edwards, Otaki, Resident Magistrate.
Reihana te Pae.
Hone Tupau x.
Pakihiwi x.
Rawinia
Taueke x.
Ripete Matao x.
Mata Taria x.
Hera Rakuraku x.
Oriwia Rakuraku x.
Ruta Mataka x.
Anikanara Tokipoto x.
Mihi
Motai x.
Rititia Tinotahi x.
Makere Rakuraku x.
Hipera Kotuku
x.
Harirota Rakautihia.
Peti Te Kohu x.
Ripeka Te
Rangihauhia.
Tini Pakihiwi x.
RahiraTawhati x.
Nukenuke
x.
Turuki Maru x.
Anikara Heta x.
Roreta Te Whango x.
Tanirau Maru x.
Te Raorao x.
Mohi Te Atua x.
Anaru
Tuhinga.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Bulier, Wanganui, Resident Magistrate.
John T. Stewart, Manawatu,
Provincial Engineer.
Ngatuere Tawhirimatea Tauhao x.
Eruini Aperahama x.
Te Kaui
Rapana x.
Pero Wiremu x
Mare Aperahama
Hoera Paora x.
King Ngahure.
Ani Patene Tauhao x.
Witnesses to above signature and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper.
Hunia Tieke.
Anaru Ngamanako x.
Epiha Taika x.
Piripi
Te Aokapurangi x.
Wiremu Te Ratutonu.
Ratorumu Ngote x.
Kerei
Tahunuiarangi.
Pene Morunga x.
Hoani Maka Rangatana.
Ihaia
Tauhanake.
Te Moro Tawhana x.
Ngawaka Tarau x
Arahira Marara
x.
Huhana Te Kari x.
Neti Te Rou x.
Heroria Kuao x.
Miriama Manakore.
Makere Rakau x.
Pipi Rekoreko x.
Anita
Whariu x.
Tamati Haerepo x
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Hoani Te Puna, of Otaki.
Retemana te Koro x.
Tahana Patuai x.
Horia Whanamutu
x.
Marakaia Tawaroa x.
Piripi Tuapa.
Wiremu Taratumoana.
Patoromu Te Kaka x.
Paraone Te Horo x.
Koete Te Haurangi x.
Ribari Tohi x.
Ihaia te Whakamaru.
Ihaka. Te Moe x.
Wi Tuteri
kingi Whakahaurangi.
Waata Arama x.
Hirai Paora x.
Hori Paora
x.
Witnesses to above marks and signatures—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper.
Karanama te Whakaheke x.
Parata te Hoia.
Hipirini
Taewaraki.
Aterea Tauwehi x.
Winara Pariarua x.
Mikaera
Takamaiwaho x.
Mikaera Te Papa x.
Moihi Enoka.
Wana
Manahi.
Eketa Hamene x.
Timoti Tuna x.
Hakaraia
Puingira.
Piwiki Hape x.
Karaitiana Te Tupe x.
Rana Tapaea x.
page 227
Poihipi.
Eparaima Mahauariki x.
Moihi Te Kotu.
Te Popo
Te Hoia x.
Te Rau Angaanga x.
Paranihia Whawha x.
Pere
Roera.
Kipa Whatahui.
RipekaTakotowai x.
Tami Ngahira x.
Puiha Kipa x.
Ruta Kuiti x.
Te Urututu x.
Ria Rangiataahua
x.
Rangi Uia x.
Hemi Kuti.
Rano Keu x.
Neri
Puratahi.
Rewi Karaka te Whakaputu.
Taniora Uekaha.
Te Wata
Te Puna.
Akatohe Tututahi x.
Wi Kirirohe.
Wetere Katikahu
x.
Te Mira Te Tuhera x.
KireonaTe Rauhihi x.
Hare Hemi
Turanga.
Wirihana Te Ahuta
Paramena Petitone.
Kirihipu Te Poa
x.
Te Teira Kare x.
Kanamu Tuhimatarangi x.
Hopa Hokopatohe
x.
Witness to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.
Karauria Karangapa x.
Hakopa Te Umu x.
Te Waaka Te Poti
x.
Tepene Pakakoko x.
Riwai Te Riha x.
Te Kereama Huihui
x.
PaneheTeMama x.
Rutu Pehitane x.
Pipi Kutia x.
Marata
Te Poa x.
Te Kepa Kiharoa
Te Kepa Kiharoa x.
Henare Waihakeke
x.
Pariraukaua Te Ahuta x.
Rangiwnakaoma x.
Wereni Arapere
x.
Rahira Rangipuhia x.
Katarina Matewai x.
Rihi Nukunuka
x.
Petere te Katikapu
Poaro Moihi
Raharuhi Te Urututu x.
Puanga x
Hinewaha Raureti x.
Mata Mera x.
Hone Turanga
x.
Taituha Hoera x.
Te Huri x.
Wi Kepa Te Hikopo x.
Ani
Kanara Te Kereama x.
Nerehana Te Kereama x.
Wahine Kino x.
Rangianewa Te Kereama x.
Peata Pareweka x.
Rihi Tapuae x.
Te
Omaki x.
Hepora Matiaha x.
Arapere Tukuwhare x.
Rangiwhana
x.
Arapata Whanga x.
Ria Te Haukoraki x.
Rangimairehau.
Wiremu te Kohika x.
Rahapa Hopa x.
Roka Rangi x.
Witness to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.
Karipa Te Oi x.
Epiha Te Pipi x.
Wiari Turahui x.
Paora Mare x.
Tarete Kopia x.
Rapera Ngarope x.
Anikanara
Koira x.
Maraea Kitini x.
Ani Kawhena x.
Mata te Awa x
Metere te Mura x.
Wi Takana x.
Hoani Kataka x.
Arapata te
Rangirunga x.
Tauirau Tumatau x.
Tarete Rangituohu x.
Makere
Ropiropi.
Witnesses to above marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
James Booth, Pipiriki, Resident Magistrate.
Ruka Kuao x.
Wepu te koha.
Erueti Te Pewha x.
Rimitiriu Kahukura x.
Te Manihera Rangitauira.
Rio te Kao x.
Matuhara Te Rangihiroa x.
Marata Paikiri x.
Roreta Ngapu x.
Eta Te Kahu x.
Rangiamohia x.
Rake Rahihanua x.
Wikemoa
Taiepa x.
Ani Ramari x.
Merania Te Rahitoetoe x.
Karaihi Te
Noti x.
Meri Hinekirunga.
Meri Awatea x.
Hoani Wiremu Hipango
(Junior) x.
Karaihi Kuao x.
Te Rehina Anihaka x.
Makere
Whakaangi x.
Ruta Te Whar x.
WetaTamati x.
Raina Matike
x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Tamati Puna Te Hamaiwaho x.
Winhana Runa
Reihana
Terekuku.
Paneha te Wehihiti.
Reihana Te Kawekairangi x.
Tamati Toitoi x.
Timoti Te Aokapurangi x.
Te Watikini Te Wera
x.
Ihaia Niungata x.
Nahona Tutehonuku x.
Ahunuku x.
Kataraina Poriro x.
Teratana Tahukumutia.
Arapata Maioro x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Rei
Paehua.
Witness to the signature of Rei Paehua—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Joseph T. Freeth, Whanganui, Interpreter.
Ko Ihaka Te Ramauriora.
Urapane Hikurangi x.
Nireaha Tamaki
x.
Witnesses to above signature and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Richd. W. Woon, Wanganui, Native Interpreter and
Clerk to the Bench.
Winiata Pekamu Te Kapo.
Witness to the mark of Winiata Pekamu Te Kapo—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
John Stevens, Lower Rangitikei, Sheep Farmer.
Karaitiana Takamoana.
Witnesses to the above signature—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
A. E. Grimstone, Clerk, Wellington.
Wi Tako Ngatata.
Tamati te Hawe.
Wi Parata.
Hamiora
Iwitaia x.
Henere Haukotiri.
Tare Tahuaroa x.
Heta te
Ohuka.
Poteta Teteke.
Rawiri Motutere x.
Arama Karaka
Mitikakau x.
Paora Matuawaka x.
Poniwahio Tupe x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
C. Godfrey Knight, Wellington, Surveyor.
John
Buller, Canterbury, Sheep Farmer.
Erihapeti Wakamairu.
Witnesses to above signature—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate. J. Roskerugh, Wellington, Civil Engineer.
Tawhai Kaimo Kopuna.
Renata Tako x.
Paraone Te Hapu x.
Wiremu te Haehae x.
Nikora Te Peeti x.
Mata Korihi x.
Paraneha Ihaia x.
Witnesses to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Rest.
Magistrate.
Alexander Gray, Manawatu, Storekeeper.
Naiki Pokiki x.
Ringaroa.
Wikitoria Ngoke x.
Witness to above marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.
Te Poutini Patupo x.
Norehira Peke x.
Materita Te Rangi
x.
Tahana Akerei x.
Te Hoa Marire x.
Hota Ngatuhi.
Hamuera Te Pakaru.
Paratene Taupiri.
Tuainuku x.
Te Mehana Te
Whetu.
Aperahana Tekume.
Hokepera Tuhui.
Epiha te
Rimunui.
Hoani Kuru.
Ropiha Takirau x.
Waretini
Tuainuku.
Te Kereama Taiporutu x.
Hakopa te Mahanariki.
Tiaki
te Pakaru.
Ani Kio x.
Wiari Raonui.
Hare Reweti
Rongorongo.
Te Ngako Tarakaihi x.
Aperahama Ruke x.
Hape Te
Rangirunga x.
Arapata Te Whioi x.
Topi Te Kahuwhara.
Te
Rangiwhakairi Rehua x.
Rakapa Te Ratapu x.
Manahi.
Atereta
Nepia Taratoa x.
Erenora Ririma.
Ririma Marako.
Erena
Taiporutu x.
Miriama Kereama x.
Wikitoria te Huruhuru x.
Makareta Katene x.
Hutana Terakumia.
Mihipeka Parekohatu.
Teopera Paratawa.
Kararaina Tuainuku x.
Kura Te Kaueke x.
Hoani Tawhiri x.
Wiremu Pake.
Nehi Reihana Teke.
Witness to above marks and signatures—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.
page 229 Moroati Kiharoa.
Pareraukawa Pakake x.
Hunia te Hana
x.
Mitarina Tawhirihae x.
Meretini Te Putumu x.
Pirihira
Tawharoro x.
Pio Te Ngira x.
Erueti Te Whitu x.
Poria Pourahi
x.
Wiremu Paki.
Witness to the above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Rest. Magistrate.
Te Whatanui Tutaki x.
Poni Te Hikopo x.
Poni Te Wharepeita
x.
Witness to above signatures (by mark)—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Ngawaka Waeroa x.
Signed by Ngawaka in the presence of—
Walter Buller, Wanganui
Resident Magistrate.
James Bull, RangitiKei, Storekeeper.
Haratiera Turanga.
Signed by Haratiera Turanga in the presence of—
Walter Buller, Wanganui,
Resident Magistrate.
Richard W. Woon, Clerck and Interpreter,
Rangitikei.
Te Hirawanu Kaimokopuna x.
Horima Mahoi x.
Na Karamana
Kiki.
Hoera Rautu.
Karaitiana te Whakarato.
Te Meihana Te
Wharetorua.
Noema Te Potupu x.
Hori Tamaiwhakakitea x.
Horatio Kemara x.
Manahi Kereopa x.
Hariata Karanama x.
Te
Tahana Paetaku x.
Rewi Paora x.
Hare Takiri x.
Hanatia
Urupaue x.
Mata Riri x.
Pine Tamano x.
Te Rutene Poreku
x.
Tiopira Te Arakoa x.
Wiremu Te Raumati.
Rea Noko x.
Pirihira Kowhai x.
Rutu Te Wharekiri x.
Riria Aronga x.
Raumari Kumenga x.
Mata Hera x.
Timoti Te Maewa x.
Waata
Kawhena x.
Ratima Te Aupaki x.
Reihana Takawa.
Heremia
Haererangi x.
Ani Hakiuru x.
Maraea Te Hungatai x.
Wikitoria
Tarihira x.
Pehira Puna x.
Anakino x.
Mikaera Te
Rangimauriora x.
Tungane Rewha x.
Te Katene Te Rangiaonui x.
Hone Waitere te Waretuku.
Honatana Tarore x.
Maika Whariki.
Ngawai Te Hiao.
Witness to above signatures and marks—
Walter Buller, Wanganui, Resident Magistrate.