Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Puketapu and Kauritutai Block, Manukau and Waikato District

Puketapu and Kauritutai Block, Manukau and Waikato District.

1857. 22 October.Manukau and Waikato District.Tenei Pukapuka tuku whenua i tuhituhia nei i tenei ra i te rua tekau ma rua 22 o nga ra o Oketopa i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 He pukapuka tino whakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Puketapu. Ngatiteata e mau nei nga ingoa ki tenei Pukapuka mo matou mo o matou Whanaunga me o matou uri e whanau i muri iho i a matou ki tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou whenua ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi, Kuini ranei o muri iho i a ia ake tono atu.
Boundaries. Ko nga ingoa nui i roto o taua Whenua, ko Puketapu, ko Kauritutai. Ko nga rohe eni, ka timata i te "Papa o Tutauaki" ka rere i te rohe o te whenua kua hokona e matou ki a te Kuini i roto i te awa o "Tatangarau" rere tono a "Te Rewa rewa" ka whiti i "Whakarongo" ka haere a "Puketutu" a tae noa ki te Matapuna o Tatangarau, ka whati i konei ka ahu whaka "Te Tonga ki" "Kakaroa" a "Pa Aronga" ki konei ka ahu ki uta ki "Waipapa" a "Ruahina" a te "Pota" a "Opoua," ka haere ka whiti, i "Waihakari" a tika tono ki te "Wharau" ki te "Wai o Manuka" ka rere tonu i te Wai o Manuka tutaki noa ki te "Papa o Tutauaki.
page 345
E rua nga Tekihana i roto i enei rohe, kotahi rau eka o tetahi o tetahi, ki te wahi ngahere ki Parairai tetahi, ki te wahi ngahere ki Wakarongo tetahi, ma Ihaia te Manga tetahi tekihana ma Aihepene Kaihau tetahi tekihana. Two reserves (100 acres each) at Parairai and Whakarongo for Ihaia Te Manga and Aihepene Kaihau.

A mo to matou wakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou whenua e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua to matou nei kainga ki nga Pauna moni e wha rau takitahi £400 a e toru rau, e toru tekau takitahi £330 o enei moni kua riro mai ki a matou inaianei.

Kua oti atu tenei whenua i a matou te tino tuku atu ki a Wikitoria te Kuini Receipt for £330. o Ingarini, ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu me ona awa me ona wai me ona rakau me ona kowhatu, me ona mea katoa o taua whenua ake tonu atu.

A mo te rironga mai o enei moni na te Makarini otiia na te ringa o te Herangi i homai ki a matou i tenei ra i te rua tekau ma rua o Oketopa (22nd) ka tuhia iho o matou ingoa me o matou tohu.

A mo te wakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga tikariga katoa o roto i tenei Pukapuka, ka tuhia iho te ingoa o te Makirini (Donald McLean, Esquire) te Kai whakarite whenua o Nui Tireni.

Signed for Donald McLean Esquire by

William N. Searancke,
Dist. Commr. and Surveyor.

Tipene te tahua.
Aperahama
perereka hori.
hemi tapa.
te remoe maikuku.
wharana.
Hohaia.
hori karaka.
Katipa.
Na peti.
his x mark Totaia.
Wiremu maihi.
Pita his x mark Whareraukura.
Ihaia Manga.
Aihepene Kaihau.
Hori Tauroa.

Nga Kai-titiro—

John Hobbs.
John White, Interpreter, Land Purchase Department.