Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Opoia and Ramaroa No. 1 Block, Manukau and Waikato District

Opoia and Ramaroa No. 1 Block, Manukau and Waikato District.

Tenei Pukapuka tuku whenua i tuhituhia nei i tenei ra i te kotahi tekau ma whitu 1857. 17 October.Manukau and Waikato District. (17th) o nga ra o Oketopa i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 He Pukapuka tino wakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Ngatiteata e mau nei nga ingoa ki tenei Pukapuka mo matou mo o matou Opoia And Ramaroa No. I. Whanaunga, mo o matou uri e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou whenua kia Wikitoria te Kuini o Ingarani, ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia.
Ko nga ingoa nui i roto o taua whenua ko Opoia, ko Ramaroa. Ko nga rohe enei Boundaries. ka timata i "Pa karaka" i "Bangiriri," haere tono i roto i taua awa tae noa ki "Awa-kauhia" a "Orowaiti" i konei ka rere i uta a "Tautukuroa," ka whiti "Kitekau," ka haere a Wareroa, ka whati whaka te Hauraro, ka rere ki "Katoutauru" a "Papatairite" a "Hikurangi," tapahi tono atu ki te "Ahikai" a te "Uka uka." a "Whareraurekau" a "Paenoa" tae noa atu ki te "Pa o Puninga," ka hono i konei ki te Rohe o te Whenua kua hokona e matou i mua ki a te Kuini, ka haere tono i taua rohe puta noa ki "Matakawau" ki te wai o "Manuka," ka haere tono i tatahi i te wai o "Manuka" hono noa ki "Pa karaka"
E rua nga Tekihana i roto i enei rohe e ono tekau eka b tetahi o tetahi ki te Wahi Two places reserved, 60 acres each. Ngahere ki Ramaroa, ka purutia e matou ma Karaurea Paikau tetahi, ma Kerei Aihepene tetahi.

A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou whenua e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua to matou nei Kainga ki nga Pauna Moni e toru rau e waru tekau ma rima (£385), a kotahi rau, e rima tekau pauna o enei moni kua riro mai ki a matou inaianei Kua oti atu tenei whenua i a matou te tino tuku atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi, Kuini ranei o muri iho i a ia ake tono atu me ona awa, me ona wai, me ona rakau, me ona kowhatu me ona mea katoa o taua whenua ake tono atu.

A mo te rironga mai o enei moni na te Makarini, otiia na te ringa o te Herangi i Receipt for £150. homai ki a matou i tenei ra i te kotahi tekau ma whitu (17th) o Oketopa 1857 ka tuhia iho o matou ingoa me o matou tohu.

A mo te wakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga tikanga katoa o roto i tenei Pukapuka, ka tuhia iho te ingoa o te Makarini (Donald McLean Esqre) te Kai whakarite whenua o Nui Tireni

Signed for Donald Mc McLean by

William N. Searancke,
Dist. Comr. and Surveyor.

page 344

Na Rapata Kaihau.
Aihepene Kaihau.
Kerei aihepene.
Karauria Pangoaho.
Te hutu Kaihau.
Hohaia Terewai.
Hori Tauroa.

Nga Kai titiro—

Wm. B. Baker, Chf. Clk., Land P. Dept.
T. A. White, Clerk, L.P. Dept.
Henry Munro, Interpreter.