Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Titi Block, Waiuku, Manukau District

Titi Block, Waiuku, Manukau District.

Ko matou e mau ake nei nga ingoa e tino whakaae ana kia hoatu kia tukua atu kia 1856. 17 March.Manukau District. hokoa atu kia oti rawa atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi me nga Kuini i muri iho i a ia to matou whenua a Titi e takoto ana i roto i te whenua nui i Titi. hokoa i Waiuku.
E whakaae ana matou kia riro atu taua whenua me nga mea katoa o runga o raro ranei i te whenua. Ekore matou e poka noa ki te tono utu mo Titi a muri nei ekore matou e whakaae kia tono utu etahi atu tangata ta te mea hoki no matou pu ake tenei whenua a Titi a e whakaae pono ana i tenei ra kia wakamareretia rawatia i konei a Titi me nga rakau katoa me era atu mea katoa ki a Kuini Wikitoria me nga Kingi me nga Kuini i muri iho i a ia mo nga pauna moni kotahi rau e toru tekau £130 ka riro mai nei Receipt for £130. ki a matou i nga ringaringa o te Makarini te Tino Kai whakarite whenua. A mo te mea e tino pono ana to matou whakaaetanga ka tuhia o matou ingoa me o matou tohu i te tekau ma whitu o nga ra o Maehe i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma ono.
Ko nga kaha o tenei whenua koia tenei kei te taha ki te Marangai ko te whenua Boundaries. kua hokoa e te Kuini ko Kopuamehameha ko te Tokitoki kei te Hauauru ko te whenua i hokoa e te Kuini ko Raukauere Pukokomakoe Tawirikorari kei te Tonga ko te whenua i hokoa e te Kuini ko Pawhau ko Tapuakaroro kei te tuaraki ko te whenua i hokoa e te Kuini ko Waihomu ko Pukemiro.

W. ta te hana.
Katipa Hemara.
Ihaia.
Ihaia te Manga.
Raniera te Witi.
Na Kepa Katipa.
Na Hori.
Totaea Katipa.
Maihi.
Te Warihi.
Paora.

Kai titiro i te hoatutanga o nga moni o te tuhinga o nga ingoa me nga tohu o te kai hoko o tenei whenua—

C. O. Davis, Interpreter.
John Hobbs.
Na Paora.