Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mount Smart, No. 2 Block, Manukau District

Mount Smart, No. 2 Block, Manukau District.

1851. 25 August.Manukau District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra e rua tekau ma rima o Akuhata kotahi mano waru rau ma rima tekau ma tahi te whakaaetanga o nga Rangatira o Ngatiwhatua Mount Smart No. II. te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona na ko matou nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka na ka whakaae nei matou ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga pauna moni kotahi tekau ma rima ka hoatu nei ki a matou nokonei ka hoatu nei ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani ki te Kingi Kuini ranei o muri i a ia ake ake ake i taua whenua me nga aha Boundaries. noa iho aha noa iho o tenei kainga ko ona rohe koia enei kei te tuaraki ko te huarahi ki Pamiora kei te marangai ko te whenna i hokona ki a Numana ki a Wiremu kei te Tonga ko te whenua i hokona ki a Wiremu kei te hauauru ko te whenua i hokona ki a te Wata raua ki a te Henere.

Kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei—

Wi hopihona.
Te Mania.

I te aroaro o—

Charles E. Cooper.
James Baber, Survey Office, Auckland.

Receipt for £15. Kua riro mai i a matou nga pauna moni kotahi tekau ma rima kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka koia matou ka tuhituhi nei i o matou ingoa i tenei ra e rua tekau ma rima o Akuhata i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma tahi.

Kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei—

Wi hopihona.
Te Mania.

I te aroaro o—

James Baber, Survey Office, Auckland.