Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Kohimarama Block, Auckland District

Kohimarama Block, Auckland District.

Kia mohio nga tangata katoa i tenei Pukapuka, ko matou nga rangatira me nga tangata 1841. 28 May.Auckland District. o Ngatipawa, ka tuku ka hoko atu nei i tenei kainga o matou ko Tamaki te ingoa me nga kainga katoa, e takoto ana i roto i nga rohe e tuhituhia ki tenei Pukapuka, ki a te Kohimarama. Karaka te kai tiaki o nga Tangata Maori, mo te Kuini o Ingarani, mo ona Uri iho mo tetahi tangata, wahine ranei, e waiho ai e Ingarani, hei Kingi, hei Kuini ranei, ake tonu atu, te Wenua, nga rakau katoa, nga wai katoa, nga awa katoa, nga rerenga wai katoa, nga taiapa katoa, me nga aha noa iho, i runga, i raro, o enei kainga katoa o matou, ka hokona katoatia nei e matou ki a te Karaka te kai tiaki o nga tangata Maori, mo te Kuini o Ingarani hei kainga mo te Kuini o Ingarani mo ona uri iho, mo tetahi tangata, wahine ranei, e waiho ai e Ingarani hei Kingi hei Kuini ranei ake tonu atu.
Ko te Rohe ki te hauraro ka timata i Kohimarama, ka haere a Waiparera, ka haere Boundaries. ki uta a te kaka o Wakamuhu, tae rawa ki te Ahu, ka haere a Omaru, te Wanake, te Pua Kawau, Mokoia, Kororipo, Tauoma, a Pakaukino, ka haere atu i Pakaukino, a te taha o te Pa, ka piki, ka haere i te kaka, tae rawa atu ki Waiatarua, a ka maro haere mai i Waiatarua, tae noa ki Kohimarama.
Ka tangohia nei e matou nga utu mo o matou kainga Ka tuhitunia nei ki tenei Receipt for £100, horses, boat, and goods. Pukapuka, koia enei: E rua hoiho, Kotahi Poti nui me nga ra katoa, Kotahi rau Pauna Moni, e rua rau Paraikete, e rua te kau Koroku, ko tahi tekau koti Poroka, ko tahi rau tarautete, kotahi rau Hate, kotahi tekau Pihi kaone, e wa tekau Horo, e toru kaho Tupeka, e rua——, e toru Teneti, e rua tekau Kiepa, Kotahi tekau Putu, e ono peke Paraoa, e rua peka Huka, e rua kani kokoti, e rua kani tu, e rua nohoanga Hoiho, e rua Paraire.

Tirohia hoki o matou Ingoa, me a matou tohu ka tuhituhia nei ki tenei pukapuka i tenei ra, i Waitemata i te rua tekau ma waru o Mei, i tenei tau o to tatou Ariki kotahi mano, e waru rau, e wa tekau ma tahi, i te tirohanga o enei.

Puhata.
Ko te tohu o x Paratene Tauware.
Ko te tohu x o Maka Ware.
Ko te tohu
Ko te tohu o x Hauauru.
Rawiri Takurua.
Wiremu Hoete Riukakara.
Ko te tohu o x Hokianga.
Ko te tohu o x Irai Taharoku.
Ko te tohu o x Te Awa.
Tamati Pou.
Ko te tohu x o te Hinaki.
Ko te tohu x o te Ngarahu.
Ko te tohu o Raniera Tahuhuarahi.
Ko te tohu x o Hakopa Tahakehake.
Toitoi.
Ko te tohu x o Warenga.
Ko te Wareponga x.
Ko te tohu x o Hemi Tararipia.
Ko te tohu x o te Ngarara.
Ko te tohu o te Tawa x.
Ko te tohu o Taituha Titaha x.
Ko te tohu o te Aranui x.
Ko te tohu o Matiu Taehe x.
Ko te tohu x o te Onematua.
George Clarke,
Chief Protector.

Kaititiro—

George Cooper, Treasurer.
Edward M. Williams.
George Williams.