Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Ohinerau Block (Northern Slope of Mount Hobson), Auckland District

Ohinerau Block (Northern Slope of Mount Hobson), Auckland District.

1851. 19 August.Auckland District.Ko te Tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra kotahi tekau ma iwa o Akuhata i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma tahi—ko te whakaaetanga o te Ohinerau. Kawau o te Tinana o te Keene o Te Hira mo Ngatiwhatua katoa—te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarangi mona, na ko te Kawau ko te Tinana, ko te Keene, ko Te Hira ko Ngatiwhatua katoa ko nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka Mount Hobson. na ka whakaae nei a Te Kawau, a te Tinana, a te Keene, a Te Hira—ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga pauna moni kotahi te rau ma rima tekau ka hoatu nei ki a matou nei kua oti nga ingoa te tuhituhi—no konei ka hoatu nei ka tuku atu nei kia Victoria te Kuini o Ingarangi ki te Kingi Kuini ranei o muri i a ia Boundaries. ake ake ake, i taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei Kainga, ko ona rohe koia enei, ki te tuaraki ko te moana ara ko tetahi wahi o_Waitemata ko te kokoru ko Ohine Rau—ki te hauauru ke te Tiki—kua hokona kia Te Karaune—kua oti te ruri ko —Section No. 14—ki te kaha ki te tonga ko te huarahi nui e tika ana ki Tamaki—a ki te Marangai ko nga whenua o te tangata Maori te rohenga timata ana ki te tapahanga o te ara i Epihama ko te ara ki Tamaki a tika tonu ki tetahi rakau Manuka—a tika tonu ki te awa e puare ana ki Ohine Rau kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei.

Tirohia—

Kawaux.
Tinanax.
te Keene.
Te Hira.

I te aroaro o—

John Grant Johnson, Interpreter.
George F. Swainson, Asst. Surv.

Receipt for £150. Kua riro mai i a matou nga pauna moni (£150) kotahi te rau ma rima tekau—kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka koia matou ka tuhituhi nei i a matou ingoa i tenei ra te tekau ma iwa o Akuhata i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma tahi.

Kawaux.
Tinanax.
te Keene.
Te Hira.

I te aroaro o—

John Grant Johnson, Interpreter.
George F. Swainson, Asst. Survyr.