Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Wahu Block (Whau Portage), Auckland District

Wahu Block (Whau Portage), Auckland District.

1848. 12 June.Auckland District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra tekau ma rua o Hune 1848 te whakaaetanga Wahu, Or Whau Portage. moku he rangatira o Nga ti whatua, te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na koahau me nga tangata o Nga ti whatua, nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae ahau, me aua tangata ki te hoko i tenei kainga ki a Kuini Victoria hei utu mo nga pauna moni erua tekau ma toru ka hoatu nei ki a hau, no konei ka hoatu nei ka tukua atu nei ki a Victoria Kuini o Ingarani ki te Kingi Kuini ranei i muri i a ia ake ake ake i taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei Boundaries. kainga, ko ona rohe koia enei, kei raro ko te Wahu, ko te toanga—kei te hauauru, ka tutaki ki te kainga o te Poata, kei te marangai, ko te whenua o Ngatiwhatua, ka haere tonu ko te kainga o te Hate (Hart) ka mutu, ko te Wahu ano te ingoa o te kainga, kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei, tirohia toku ingoa.

Ko te hira.
E whakaae ana ahau Ko te tohu o Te x Kawau.

I te tirohanga o—

James Baber.
Henry Figg.

Receipt for £23. Kua riro mar i ahau nga pauna moni e rua tekau ma toru koia ahau ka tuhituhia nei toku ingoa i tenei tekau marua ra o Hune 1848.

Ko Te hira.

I te tirohango—

James Baber.
Henry Figg.