Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mahurangi and Omaha Block, Mahurangi District

page 251

Mahurangi and Omaha Block, Mahurangi District.

Kia mohio nga tangata katoa i tenei Pukapuka ko matou nga Rangatira me nga 1841 13 April Mahurangi District. Mahurangi and Omaha. tangata o Ngatipaoa o Ngatimaru o Ngatitamatera Ngatiwanaunga ka tuku ka hoko atu nei i enei kainga o matou (ko Manurangi ko Omaha nga ingoa) me nga kainga katoa e takoto ana i roto i nga rohe e tuhituhia ana ki tenei Pukapuka kia te Karaka te kai tiaki o nga Tangata Maori mo te kuini o Ingarangi mo ona uri iho mo tetahi tangata wahine ranei e waiho ai e Ingarangi hei kingi hei kuini ranei ake tonu atu te whenua nga rakau katoa nga wan katoa nga awa katoa nga keringawai katoA, nga taiapa katoa nga motu katoa (kihai i hokona i mua ake nei) menga aha noa iho i runga i raro o enei kainga katoa o matou ko te Waimai a te Tumu e kapea ki waho hei nohoanga mo matou ka hokona katoatia nei e matou kia te Karaka te kai tiaki o nga Tangata Maori mo te Kuini o Ingarangi hei kainga mo te Kuini o Ingarangi mo ona uri iho mo tetahi tangata wahine ranei e waiho ai e Ingarangi hei kingi hei kuini ranei ake tonu atu.
Ko te rohe ki te Hauraro ka timata i te Arai ka baere ki uta a te kaka e maro ana Boundaries. ki uta heke noa ki to kouru o Wangateau ka piki heke noa ki te kouru o Waihe ka takoto i te mania ka, piki heke noa ki te kouru o Puhoe ka piki heke noa ki te kouru o Waiwerawera ka piki ka haere i te taukaka heke noa ki te puke ki te rohe o te kainga o te Teira ki te Weiti te putanga ko te totoanga ki Kaipara ko Waitemata te rohe ki te Tonga a te tomokanga ra ano ko te rohe ki te Marangai ko te Moana haere atu i te tomokanga o Waitemata a haere tonu a te Arai ra ano me nga motu katoa o tenei tahatika me nga wahi katoa kahore i hokona i mua ake nei kei roto i nga rohe e tuhituhia ana ki tenei Pukapuka.
Ka tangohia nei e matou nga utu mo o matou kainga ka tuhituhia nei ki tenei Receipt for cash and goods. Pukapuka koia enei e wha rau paraikete e ono tekau nga koroku e rua rau pauna moni kotahi rau nga kaone e rua nga hoiho e rua nga kau e rua rau Tarautete e toru tekau nga koti kotahi rau kiepa e wha nga kaho Tupeka e ono peke paraoa e rua peke raihi kotahi peke Huka Tironia hoki o matou ingoa me o matou tohu ka tuhituhia nei ki tenei Pukapuka i tenei ra i Waitemata i te tahi tekau ma toru o Aperira tenei tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e wha te kau ma tahi i terohanga o enei.

Ko Paora.
Ko Ngakete.
Ko Pouroto.
Ko te tohu x o te Puia.
Ko te tohu x o Taranui.
Ko te tohu x o Haua.
Ko te tohu x o te Wera.
Ko te tohu x o Irirangi.
Ko te tohu x o Te Kepa.
Ko te tohu x o Nuk.
Ko te tohu x o te Ruinga.
Ko Wiremu Hoete.
Te tohu x o Waitangi.
Te tohu o Kahukot.
Te tohu x o Taiko.
Te tohu x o Wakaturia.
Te tohu x o Hakopa.
Te tohu x o Mohi.
Te tohu x o Hohepa.
Te tohu x o Muriroa.
Ko te tohu x o te Raho.
Ko te tohu x o te Ware.

Kai-titiro—

David Rough, Harbour Master.

Jno.S. Montefiore.

J. Coates.

Henry Tucker.

Ko nga utu enei ka riro mai i a Ngatiwatua mo tetahi o to ratou wahi i roto1841 29 June Receipt for cash and goods. i nga rohe kua oti te tuhituhi ki tua o tenei Pukapuka Kotahi rau pauna moni Kotahi Hoiho me te noboanga me te paraire Kotahi Poti. Tirohia o matou ingoa i tenei ra te rua tekau ma iwa o Hune i tenei tau o to tatou Ariki 1841. Ki te tirohanga o enei kaititiro.

Na Tautari.
Ko te tohu o x te Horo.
Ko te tohu o x Kaiarero.
Ko te tohu o x Parengea.
Ko te tohu o x Titahi.

Kai-titiro—

Wm. L. Standinger.
Ja. Stuart Freman.
E. Eliott.

page 252

Ko nga utu enei kua riro mai i a Ngatiwatua mo ta ratou wahi katoa i roto i nga rohe kua tuhi tuhia ki tua o tenei Pukapuka e toru Hoiho e rua nohoanga e rua paraire e wa tekau Paraikete e toru rau pauna moni i te toru o nga ra o Henueri i te tau o tatou 1842.3 January, 1842. Receipt for cash and good.

Na Paora.
Na te Reweti.
Na te Hira.
Na te Kawau.

Kai-titiro—

W. A. Cooper.
John Grant Johnson.
George M. Mitford.