Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Tatarariki Block, Wairoa, Kaipara District

Tatarariki Block, Wairoa, Kaipara District.

1857. 24 March.Kaipara District.Kia mohia nga tangata katoa ki enei pukapuka no tenei ra no te rua tekau ma wha o nga ra o Maehe i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu Tatarariki. 1857 ko matou ko nga Rangatira Maori me nga tangata Maori hoki o Nui Tireni e mau nei nga ingoa i raro nei hei whakaritenga mo nga pauna moni E toru rau e rima tekau taki tahi kua utua mai kia matou e John Rogan he Kai whakarite Whenua mo te Kuini Wikitoria (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko matou katoa ko ia tangata ko ia tangata a ko tenei pukapuka te whakaaetanga ka hoko nei ka tuku nei ka hoatu nei kia Kuini Wikitoria ki ona uri ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia me ana Boundaries. [12,000 acres.] e hoatu ai taua wahi whenua katoa ko Tatarariki kei te Wairoa Ka timata te rohe o te whenua ki te wahapu o te Kopuru ka haere i te taha o te Wairoa tae noa ki te wahapu o Tatarariki ka haere whaka te hauauru ka eke ki Puketunoa ka haere tonu ki te moana i runga atu o Waihahihi ka haere whakararo i te takutae o te moana tae noa ki Pari e tati haere maro tonu ki te puaha o te Kopuru ka tutuki nga rohe i reira, me nga tikanga katoa me nga mea katoa o taua whenua me te tikanga me te putake me te panga me te wahi me te tononga o matou katoa o matou takitahi ranei e mau ake nei ki taua whenua. A hei mau tonu taua whenua me ona mea katoa kia te Kuini me ana e hoatu ai mo akc tonu atu. A hei tohu mo tenei tukunga kua tuhia nei o matou ingoa.

John Rogan,
Dist. Commr.

Napa raone Ngaweke.
Manukau Rewarewa.
Henare Rawiti.
Ceaine.
Raumoa Manukau.
Horomona x.
The mark x of Paikea.
Wiremu Tipene.
pairama.
Na Hori tanga.
The mark x of Makoare.
Waiwhatawhata x.
temare x.
pumipi x.
Kereopa x.
raniera x.
pera topatopa x.
Tamati x.
Meri x.
Heta x.
tetoko x.
Kaiwaka x.
taniora x.
te tana x.
Hemana x.
Tamati x.
Paratene x.
e ruera x.
i raia x.
nikora x.
tehawa x.
tehawa x.
Timoti x.
Piripi x.
Teawe x.
te Kepa x.
e ra mi ha x.
Hone hihi.
Toko x.
Hirini x.
Te Matenga x.
page 193 Tetatana x.
Pe Himana x.
Paratene Taupaihi x.
perana x.
e noha x.
hakopa x.
matiu tuturua x.
Heremaia x.
kerepe x.
The Mark x of Hone Kingi.
The Mark x of Patoromu.
The Mark x of Wikiriwe.
Tamati Reweti.
Karena x.
Paki x.
Reipuha x.
Mihaka.
te manihera.
Matiu x.
Taraipini x.
Hohaia x.
Kamariera x.
Netana x.
Paramena x.
Paramena x.
Matikikuha x.
Hone Watarauhi x.
Hamahona x.
kahi x.
Himiona x.
Wetiria x.
piripi x.
hatiwira x.
Hori kepa x.
rangitapiki x.
reihana x.
pita x.
te hira x.
tama x.
tiraha x.
henare x.
te hanihi x.
e piha x.
Ihaia te Paenganui x.

I tuhia i te aroaro o—

William Gittos, Wesleyan Missionary.
William White, Merchant.

Kua riro mai i tenei rua tekau ma wha ra o Maehe i te tau o tou tatou Ariki 1857Receipt for £350. nga pauna moni E toru rau e rima tekau takitahi ko te utu tino whakaritenga tenei kua whakahuatia ki te pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utu mai kia matou e John Rogan mo te Kuini.

Na paraone Ngaweke.
Manukau Rewarewa.
Henare Rawiti.
Ceaine.
Pairama.