Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Kaiwa Block, Whangarei District

Kaiwa Block, Whangarei District.

1857. 6 November.Whangarei District.He pukapuka tuku whenua tenei, i tuhituhia kei Otaika i tenei ra i te ono o nga rao te Marama o Noema i te tau o to Tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma kaiwa. whitu, ko te whakaaetanga tenei a te Te Tirarau, ma nga tangata katoa ki te tuku atu i tetehi whenua ma te Kuini Wikitoria o Ingarangi hei utu mo nga pauna moni e rua rau ko Kaiwa te ingoa nui o tenei whenua, koia tenei kua oti nei te mapi ki te taha o tenei Boundaries. [1,372 acres.] pukapuka, ko nga rohe enei, ka timata ki te puriri maroke ki Kaiwa, ka haere i te raina ruri 7026 kopenunga mekameka ka tutaki ki te awa o te Waitangata ka haere te rohe i roto i te Waitangata ki te tutakitanga ki te rohe ki Manaia ka haere i runga i te raina o Manaia ka puta ki te awa o Whangarei, ka haere i te taha tika, Pakaraka, Raho Ngaua, Papakarahi, Tahuna tapu a ka tutaki ki Kaiwha ki te wahi i timata ai. Na kua riro i a Receipt for £200. ahau aua moni, e rua rau pauna, i te ringaringa o John Grant Johnson, tetehi kai whakarite whenua, i tenei ra kua oti te tuhituhi nei koia ahau ka tuku, ka whakarere rawa, i tenei whenua me ona ahatanga katoatanga, kia te Kuini Wikitoria o Ingarangi ki ona Uri, Kingi, Kuini ranei, ake tonu atu—koia ahau ka tuhituhi i toku nei ingoa.

Na te Tirarux tona tohu.

Kai Titiro o tenei ingoa me te maka—o tenei homaitanga utu hoki—

W. Brassey, Capt. By Ret.
John Grant Johnson, District Land P. Commr.