Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Sale of Lands within the Mokau Block

Sale of Lands within the Mokau Block.

Tenei pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te tahi (1) o nga ra o Mei i 1854. 1 May.Mokau District. te tau o to tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma wha 1854 He pukapuka tino wakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Ngatimaniapoto e mau Mokau Block (Lands within). nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo a matou whanaunga me o matou uri e whanau i page 626muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga Ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia.
A mo to matou tino whakaaetanga kia tukua tenei wahi o to matou kainga e wakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga pauna moni kotahi rau Receipt for £100. £100 takitahi ko aua mohi kua riro mai ki o matou ringaringa i tenei ra na te Rokena i homai kotahi rau pauna £100 takitahi ka purutia mo nga wahi kahore ano i whakaaetia i roto i te rohe o tenei whenua.
Boundaries. [2,500 acres.] Ka timata te rohe o te whenua ki Purapura haere atu i takutai puta noa ki te kongutuawa o Mokau ka haere whakauta i roto o te wai o Mokau tae noa ki te awa o Mangoira ka haere i roto o te wai o Mangoira puta noa Ki Omoao ka tutaki ki te whenua kua utua e te Makarini ka ahu whakatai i reira puta noa ki Purapura ka tutaki nga rohe i reira.
Places not yet agreed to. Ko nga wahi i roto o te rohe kahore ano i whakaaetia e etahi atu tangata koia enei:
I.Ko te Kauri ka timata ki te pou ka haere atu ki te Karaka ka whakawiri haere ki Tukumaru haere tonu ki Pukewhau ka whakaheke ki te Kaokao o Matangero puta noa mai ki te Iwi ka iti haere whakarunga ka heke atu ki te Umukaha ka tutuki ki te wai o Mokau.
II.Ko te Waipuna.
III.Ko Tokowhaiti ka timata ki tatahi ka eke Matakeake ka maro tonu ki te Waingongo eke atu ki te Kaokao o Taupiri o Maiewa ka haere atu ki te Rae o te Pongi ka haere tonu ki te taha o te pari ka tutaki i reira ka tutaki ki te rohe o Purapura.

Kahore rawa he wahi tapu i roto i enei whenua kua oti nei i a matou te tino tuku atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini i tenei ra e whiti nei a ake tonu atu me ona manga me ona awa me ona wai me ona rakau me ona kohatu me nga mea katoa o runga ranei o te whenua o raro ranei o te whenua me nga aha noa iho o taua whenua koia tenei ka oti nei i a matou ake tonu atu.

Heoi rawa nga utu mo tenei whenua koia enei ko te rau kotahi (£100) kua riro mai £100 retained as balance. ki a matou i tenei ra me te rau kotahi (£100) e toe ake nei mo nga wahi e toru tahi kahore ano i wakaaetia.

A mo to matou wakaaetanga ki nga tikanga katoa o roto i tenei pukapuka ka tuhia iho e matou o matou ingoa me o matou tohu.

A mo te wakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga tikanga katoa o roto i tenei pukapuka ka tuhia iho te ingoa o te Makarini te kai whakarite whenua o te Kawanatanga o Nui Tireni e te Rokena.

Donald McLean,
Land Commissioner.

Te Wetini nga Kahawai x.
Tiki Poti te Pukahu.
Rawiri Ngarinui x.
Manihera Wairaweke.
Tawhao.
Nuitone te Painui x.
Ruihia Huirangi x.
Epiha Te Rangi x.
Te Pouhipi te Pou x.
Matahaia Tumu.
Harawhira Tutika.
Anania Turakina x.
Hapimana Te Mata.
te Ruaito.
Taati Tera.
Natanahira.
Ramuramu.
Mata Kangako x.
Rawinia x.
Hone Hakuha x.
Te Rongo x.
Tahae x.
Hana Rangipuhia.
Henare x.
Mere Peka Rangihuia x.
Makareta Hakahaka x.
Kerenaha Ngatuhi x.
Hera Rangitaupuru x.
Nganehu x.
Hemima Kahuwera x.
Rutu Kiore x.
Rawinia Wharemate x.
Koimutu x.
Herewini Hiakai x.
Hone Pumipi te O x.
Tarati Mahoro x.
Hemi Tuarua x.
Karorina Hemoata x.
Pumipi x.
Te Aka x.
Wereta Tipoka x.
Kerei Pouwhero x.
Reihana Makutu x.
Te Ropiha Tapuataia x.
Hone Kuku x.
Renata Tuakeke x.
Arapere Ngaruru x.
Papakauri x.
Rahapa Hinetu x.
Honi Pihama Te Nihi x.
Tataua te Awaroa x.
Riria Kotiro Mihingahau.
Riria Kaumatua Ngahingu x.
Mere Manihera x.
Te Herewini Tai awhi x.
Te Rangikatatu by Wetini.
Taati x by Wetini.
Tera Utuwhenua x.
Te Herewini Kuao Ngawehi x.
Paneta x Pataria boy.
Rahira Pautoaka x.
Te Retemana Kapatuatahi x.
Tarete Maheuheu x.
Kipione Tikanga x.
Te Waka x.
Mohi Hukaroa.
Taniora Nganane x.
Meriana Poihipi x.
Erihapeti Kokoto x.

Nga kai titiror

C. H. Schnackenberg, Wesleyan Missionary, Mokau.
Takerei, Kai whakawa, Mokau.