Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Harihari Block No. 2, West Coast, Kawhia District

page 622

Harihari Block No. 2, West Coast, Kawhia District.

1857. 10 August.Kawhia District.Kia mohio ra nga Tangata katoa ki enei Pukapuka no tenei ra no te kotahi tekau (10) o nga ra o Akuhata i te Tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma Harihari No. 2. whitu 1857 Ko matou ko nga Raugatira Maori me nga Tangata Maori hoki o Nui Tireni e mau mei nga Ingoa i raro nei Hei Whakaritenga mo nga Pauna Moni E rua rau (£200) takitahi kua utua mai e te Rokena (John Rogan Esquire) ki a matou mo te Kuini Wikitoria a e rua rau takitahi i riro mai i a Hone Pumipi i te wha (4) o nga ra o Hurai 1854 (a e whakaaetia nei matou te rironga mai o aua Moni) Ko Maton katoa ko ia Tangata ko ia Tangata a ko tenei Pukapuka te Whakaaetanga Ka Hoko nei ka Tuku nei ka Hoatu nei ki a Kuini Wikitoria ki ona Uri ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia me ana e hoatu ai taua Wahi Whenua katoa ko Harihari kei Kawhia ka Boundaries. timata te rohe o te whenua ki runga tata o te wai o Waihakura kai haere ki Orore, Pukekokio, Puketarata, Tutonu, Rarauhe roa, Nga iwi turua, Ratapiki, Te iRana, Te Wairoa, Mangapapa, Kotorohanga, Maungakoe, Huarua, ka rere i roto o te wai o Huarua ka tae ki nga huinga o Mangapapa, ka haere i roto o te wai o Mangapapa ka tae ki Mangakakau ka haere i roto o te ngahere ka piki i runga o te kaha ka rere tonu ki te Atamarama ki te takutae o te moana ka haere tonu i te Parenga tae ka tae ki runga atu o te wai o Waihakura—ka tutaki nga rohe i reira.

Me nga Tikanga katoa me nga mea katoa o taua Whenua me te Tikanga me te Putake me te Panga me te Wahi me te Tononga o Matou katoa o Matou takitahi ranei e mau ake nei ki taua Whenua. A hei mau tonu taua Whenua me ona mea katoa ki a te Kuini me ana e hoatu ai mo ake tonu atu. A hei Tohu mo tenei Tukunga kua tuhia nei o Matou Ingoa.

John Rogan,
District Commissioner.

Hone Pumipi.
Te Waitere.
Hari.
Moihi Te Tanu.
Rawenata.
Te Hemara Paroa x.
Hakaraia Te tatua x.
Te Waka Waiharakeke x.
Nga Paenga x.
Wiremu rekereke.
Oriwia x.
Hoani x.
Keriopa.
Te oti.
Ririhira.
Aterea.
Te Wirihana x.
Wiremu.
Taemona x.
Te rau (boy) x.
Porana.
Rahira x.
Rahapa x.
Reupena x.
Ramari x.
Te Raia x.
Te Waitere x.
Rutu x.

I Tuhia i te Aroaro o—

Louis Davis.
Richd. Nazer.

Receipt for £200, second instalment. Kua riro mai i tenei kotahi tekau o nga ra o Akuhata i te Tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 nga Pauna moni E rua rau takitahi Ko te Utu tino Whakaritenga tenei kua whakahuatia ki te Pukapuka Tuku e mau i runga ake nei kia Utua mai ki a Matou e te Rokena (John Rogan Esquire) mo te Kuini.

Hone Pumipi.
Rawenata.

I Tuhia i te Aroaro o—

Louis Davis.
Richd. Nazer.