Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Karioi Block, Whaingaroa District

Karioi Block, Whaingaroa District.

1855. 5 November.Whaingaroa District.Tenei Pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te rima (5) o nga ra o Noema i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma rima 1855 He pukapuka tino wakaae pono na matou na nga rangatira me nga tangata o Whangaroa e mau Karioi. nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuihi ranei o muri iho i a ia.
A mo to matou tino whakaaetanga kia tukua tenei wahi o to matou kainga e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga pauna moni e wha rau
Payments made:
12 April, 1854£50
5 July 185450
5 Nov., 1855475
Total£575
e whitu tekau ma rima £475 takitahi ko aua moni kua riro mai ki o matou ringaringa i tenei ra na te Rokena i homai E rima tekau pauna £50 takitahi kua riro mai ki a Kereopa me etahi o matou i te 12 o nga ra o Aperira 1854 E rima tekau £50 takitahi kua riro mai ki a te Wetini me etahi o matou i te 5 o nga ra o Hurae 1854 na te Makarini i homai Huihui katoa aua moni e rima rau e whitu tekau ma rima £575 takitahi.
Boundaries. [12,000 acres.] Ka timata te rohe o te whenua ki te Koukou ki te kongutuawa o Whangaroa ka haere i te takutai o te moana tae noa ki Papakaraka ka haere whakauta puta noa ki te Koroiti ka haere i runga o te rohe o te Raika ka tae ki Opotoru ka haere i roto o te wai o Opotoru ka tae ki te ritenga o te rohe o Takapaunui ka wakawiri haere i te ruri kua oti te mahi ka tae ki Rakaunui ka haere maro tonu ki te pou i runga o te pukepuke ka haere ki te rua o te Ata ka iti haere i roto o te wai o Wainui tae noa ki te Tarata ka haere tonu ki te Koukou ka tutaki nga rohe i reira.
Reserve at Karioi, about 600 acres. Kotahi te wahi hei purutia hei kainga nohoanga mo matou kei Karioi. Ka timata te rohe ki Pokopoko ka haere ki te taha o te moana tae noa ki Tauranga ka haere i runga tae noa ki Na ko mako ka haere i roto i te wai o Wainui tae noa ki te Waimai ka haere tonu ki Pokopoko ka tutaki nga rohe i reira.

Heoi te wahi mo matou i roto i enei whenua kua oti nei i a matou te tino tuku atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini i tenei ra e witi nei a ake tonu atu me ona manga me ona awa me ona wai me ona rakau me ona kohatu mo nga mea katoa o runga ranei o te whenua o raro ranei o te whenua koia tenei ka oti nei i a matou ake tonu atu.

Receipt for £475. Heoi rawa nga utu mo tenei whenua ko nga rau e wha me te whitu tekau ma rima £475 kua riro mai ki a matou i tenei ra me te rau kotahi £100 kua riro mai ki etahi o matou ite tau kua pahemo nei.

A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o roto i tenei pukapuka ka tuhi iho e matou o matou ingoa me o matou tohu.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga tikanga katoa o roto i tenei pukapuka ka tuhia iho te ingoa o te Rokena he kai whakarite whenua i te takiwa i waenga o Waikato o Mokau.

John Rogan,
District Commissioner.

page 603

Wetini.
Rapana.
Samuel Te Watari.
Remi.
Heta.
Neke.
The mark x of Wahu.
Hera x.
Hira x.
Hemi Warihi x.
Miriama x.
Hone Kingi.
Tipene x.
Mohi x.
Kariri.
Te Haeana Tama.
Paekau.
The mark x of Timoti.
Renata te Wharepuhi.
The mark x of Hone te Waka.
The mark x of Hane.
Wiremu.
The mark x of Tame Puru.
The mark x of Hone Pihama.
Manahi.
The mark x of Pehimana.
Paora.
Aporo.
Teori.
Onehipora.
Tareraka.
Taukawe (Na Rapana).
The mark x of Wairama.
Te Kiriwera.
Hamiona.
Ngarewa.
Wiremu Tihau.
Nikora.
Haira.
Hamahona.
Utika.
Ru.
Te Warena.
Kereopa.
Te Kereama.
Te Apa.
Pera.
Pene.
Hapa.
Horomona.
Henare.
The mark x of Matiu (boy).
The mark x of Rapana boy.
The mark x of Wiremu Hoeta boy.
The mark x of Epiha boy.
The mark x of Karaka boy.
The mark x of Aporo boy.
The mark x of Rameka boy.
The mark x of Waka boy.
The mark x of Hone Kaneka boy.
The mark x of Riria.
The mark x of Metapere boy.
The mark x of Maria.
The mark x of Pene boy.
The mark x of Paua.

Nga kai titiro ki enei homaitanga utu moni me enei ingoa—

James Wallis, Wesleyan Missionary, Whaingaroa.
Archd. A. McInnes.