Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Te Mata Block, Whaingaroa District

Te Mata Block, Whaingaroa District.

1854. 6 May.Whaingaroa District.Ko te tuhituhinga tenei o tenei pukapuka i te ono o nga ra o Mei i te tau kotahi mano waru rau ma rima tekau ma wa te whakaaetanga o Te Waka, o Wiremu te Awaitaia, o Hetaraka. Te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarangi mona Na ko Te Mata. matou ko te Waka, ko Wiremu Te Awaitaia, ko Hetaraka, nga tangata i te whenua kua oti te tuhituhi ki raro nei ka whakaae nei matou ki te tuku i taua whenua me nga rakau page 601me nga awa me nga aha noa iho o taua whenua ki te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini i muri i a ia ake tonu atu hei utu mo nga pauna e toru tekau ma rima e homai ana ki a matou e te Makarini i tenei ra i te 6 o nga ra o Mei i te tau o to tatou Ariki Receipt for £35. 1854.
Boundaries. Ko nga rohe enei taua kainga. Ka timata ki te wahi i hokona e Taenui ka rere ki uta ki Pukemori ka tae ki te Pou ka rere ki te Kauri puta noa ki te ritenga o Mangiao ka puta ki te awa o Opotoru ka mutu.

Wiremu Nera.
WakaTeRukex.
Hetaraka x.

Kai titiro—

Jonn Grant Jahnson, Commr.
John P. Russell, Settler, Wangai Moana, Wairarapa.