Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Horea Block, Whaingaroa District

page 596

Horea Block, Whaingaroa District.

1850. 25 May.Whaingaroa District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra e rua tekau ma rima o Mei kotahi mano waru rau ma rima tekau te whakaaetanga o te Te Whero Whero Rangatira o Nga te Mahuta te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona na ko ahau moku mo nga tangata hoki i te kainga e tuhituhia Horea. nei ki tenei pukapuka na ka whakaae nei ahau me ena tangata o te hapu o Nga te Mahuta ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei Price £50. utu mo nga pauna e rima tekau ka hoatu nei ki ahau nokonei ka hoatu nei ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani ki te Kingi Kuini ranei o muri i a ia ake Boundaries. ake ake i taua whenua me nga aha noa iho aha noa iho o tenei kainga ko ona rohe koia enei, kei te hauauru ko te moana kei te tonga ko te wahapu o Whaingaroa kei te marangai ko te awa ko Marataka i te ngutu ki te timatanga ka haere atu tika tonu ki Waima kei te Tauterei i kona ka haere atu ki tera taha o te awa ki te Wakapaetai ko te awa moroiti ka haere atu te rohe ki te akau ko Horea te ingoa o te kainga kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei.

Tirohia toku ingoa—

te tohu x o Te Whero Whero.

I te aroaro o—

James Baber, Clerk, Survey Office.
Tamati Ngapora.
te tohu o x Takiwaru.

Receipt for £50. Kua riro mai i ahau nga pauna moni e rima tekau kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka koia ahau ka tuhituhi nei i toku ingoa i tenei ra e rua tekau ma rima o Mei i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau.

te tohu x o Te Whero Whero.

I te aroaro o—

James Baber, Clerk, Survey Office.
Tamati Ngapora.
te tohu o x Takiwaru.