Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Karoromanu Block, Waikato District

Karoromanu Block, Waikato District.

Kia mohio ra nga tangata katoa ki enei Pukapuka no tenei ra no te tekau ma rua 12 o 1857. 12 June.Waikato District. nga ra o Hune i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857. Ko matou ko nga Rangatira Maori me nga tangata Maori hoki o Nui Tireni e Karoromanu. mau nei nga ingoa i raro nei hei whakaritenga mo nga pauna moni kotahi rau £100 takitahi kua utua mai ki a matou e te Rokena (John Rogan Esquire) mo te Kuini Wikitoria (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) Ko matou katoa ko ia tangata ko ia tangata a ko tenei Pukapuka te whakaaetanga ka Hoko nei ka tuku nei page 574ka Hoatu nei ki a Kuini Wikitoria ki ona Uri ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia me ana e hoatu ai Taua wahi whenua katoa ko Karoromanu kei Waikato.
Boundaries.[2,088 acres.] Ka timata te Rohe o te whenua ki Ngapuketurua ka haere i te takutai o te Moana tae noa ki te puaha o Matuatua ka haere i roto o te wai o Matuatua a tae noa ki te Paripari ka ahu whakararo ki Tetaha a Waipuna a Karoromanu a Pukengaio ka whati ki rere ki Ngapuketurua ka tutuki nga Rohe i mua.
Reserve at Matuatua. Kotahi te wahi i tapu mo matou kua oti te whakaahua ki te taha o tenei Pukapuka Kei te puaha o Matuatua taua wahi—Me nga tikanga katoa me nga Mea katoa o taua whenua me te tikanga me te Putake me te Panga me te Wahi me te Tononga o matou katoa o matou takitahi ranei e mau ake nei ki taua whenua. A hei mau tonu taua whenua me ona Mea katoa ki a te Kuini me ana e hoatu ai mo ake tonu atu. A hei tohu mo tenei tukunga kua tuhia nei o matou Ingoa.

John Rogan,Dist. Commr.
Tamihana.
Te Ao x mark of te rangi.
Herewini Tahinga.
Te x mark of Raku.
Te x Meihana.
Ho x ne.
Ho x ri.
Pa x ra (boy).
Haimona x.
Henare.
Te x Kaiwa.
Hu x nia.

I tuhia i te aroaro o—

Will. N. Searancke, Govt. Surveyor.
Elwin Brodie Dickson, Clerk Nat. Sec. Office.

Receipt for £100. Kua riro mai i tenei tekau ma rua 12 ra o Hune i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 nga pauna moni kotahi rau £100 takitahi ko te utu tino whakaritenga tenei kua whakahuatia ki te Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki a matou e te Rokena (John Rogan Esquire) mo te Kuini.

Tamihana.
Te Ao x mark of te rangi.

I tuhia i te aroaro o—

Will. N. Searancke, Government Surveyor.
Elwin Brodie Dickson, Clerk Nat. Sec. Office.