Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Marotahei Block (Heather's Homestead), Waipa District

Marotahei Block (Heather's Homestead), Waipa District.

Tenei pukapuka tuku whenua i tuhituhia nei i tenei ra i te rua tekau ma iwa (29) o 1854. 29 July.Waipa District. nga ra o Hurai i te tau o to tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma wha (1854) He pukapuka tino wakaae pono na matou kia tino tukua rawatia Marotahei. tetahi wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini Heather's homestead. ranei o muri iho i a ia ake tonu atu. A mo to matou wakaaetanga kia tino tukua Receipt for £40. rawatia tetahi wahi o to matou kainga e wakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga pauna moni e wha tekau takitahi (£40). Ko aua moni kua riro mai ki a matou i tenei ra na te Makarini i homai. Nga rohe o te whenuan Boundaries.[170 acres.] ka timata ki uta i roto i te ngaherehere o Marotahei i te ruritanga o Hokena raua ko Wiremu Toetoe ka haere i roto o te awa o Mangaotomo puta noa ki Mangaheka ka ahu i roto o Mangaheka puta noa ki te repo ki te weranga tutaki noa ki te ruritanga o Wiremu Toetoe 170 o nga eka o taua whenua kua oti atu nei i a matou i tenei ra e whiti nei, me ana awa me ana rakau me ana otaota me ana kohatu me ana mea katoa ki raro ranei o te whenua ki runga ranei o te whenua me ona aha noa iho; koia tenei ka oti atu nei i a matou ki a te Kuini ake ake tonu atu.

A mo to matou wakaaetanga ka tuhia iho o matou ingoa me o matou toku.

Wiremu Toetoe.

Nga Kai Titiro—

John P. Russell, Settler, Wairarapa.
William Jowett.
Hori Kingi Pokai.