Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Rotopiro Block, Thames District

page 531

Rotopiro Block, Thames District.

Tenei Pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te iwa (9) o nga ra o 1855. 9 September.Thames District. Hepetema i te tau o to tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma rima (1855) he pukapuka whakaae pono na matou na nga rangatira me nga tangata o Ngatipaoa e Rotopiro. mau nei nga ingoa ki tenei mo matou mo a matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu. A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga e Receipt for £20. whakaae ana hoki a Wikitoria te Kuini o Ingarani kia utua matou ki nga pauna moni e rua tekau takitahi kua riro mai nei ki a matou i tenei ra na te Makarini i homai.
Ka timata te rohe ki Kaihuru ka ahu NE 43° ki te rakau i poua e te Ruinga ki te Boundaries. tihi o te pari ka rere E 91° a tae noa ki te taumata i uta atu o te Kauri ka rere E 57° ki te heketanga atu ki te repo i tahaki mai o Pukawa ka heke tonu atu E 42° 3( tae rawa atu ki te repo; ko te repo te rone a tutuki noa ki nga kowhatu ko te awa o Omori te rohe haere tonu puta tonu atu ki tatahi ka haere tonu i te tahatika a te Kauri a tutaki noa ki Kaihura. A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia iho nei o matou ingoa me o matou tohu. A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia te ingoa o te Makarini te Kai whakarite whenua o te Kawanatanga o Nui Tireni.

Hori Kingi Pokaix.
Te Ruingahis mark.

Nga Kai Titiro ki enei homaitanga moni me enei tuhinga ingoa—

Geo. W. Drummond Hay, Surveyor.
William B. Baker, 1st Clerk Land Purchase Depart.