The Pamphlet Collection of Sir Robert Stout: Volume 60
Prize List, 1884
page 9
Prize List, 1884.
Orkney Schools.
First Class Prizes.
- Jessie Slater, Kirkwall
- Maggie E. B. Crear, Kirkwall.
- Jessie Bain, Kirkwall.
- Annabella Duncan, St Margaret's Hope.
- Jessie Anderson, Kirkwall
- Henry Fiddler, Stromness.
- James Robertson, Rousay.
- John W. Hourston, Stenness.
- Edmonston Smith, St Margaret's Hope.
- Isaac Manson, Stromness.
- Frank Scott, Stromness.
- James Corrigall, Stromness
- Robert Wilson, Sanday.
- George Eunson, Tankerness.
- Donald Thomson, South Ronaldshay.
- Samuel Isbister, Stenness.
- John S. Taylor, Stromness.
- Isabella Shearer, Stromness.
- Thomas Mowat, Stromness.
- Lizzie J. Spence, St Margaret's Hope.
- Geo B. Taylor, Stromness.
- William Garrioch, Orphir.
- Charles Lanskaill, Holm.
- John Clouston, Stenness.
- James Wilson, Orphir
- Mary E. Firth, Firth.
- Arthur Stanger, Stromness.
- James Wood, Firth.
Prizes.
- Jessie Bremner, St Margaret's Hope.
- Williarm J. Peace, Sanday.
- Jemima Mackay, Stromness.
- Nicol Mainland, Rousay
- John W. Isbister, Stromness.
- James Struthers, St. Margaret's Hope.
- Jessie Clouston, Stromness.
- Annabel Rossie, Stromness.
- Maggie Cochrane, Stromness.
- Eliza Linklater, Stromness.
- Maggie Peace, Sanday.
- Matthew Robertson, Stromness.
- John Omand, St Margaret's Hope
- Annie Sinclair, Stenness.
- Jane Anderson, Costa.
- Jemima F. Merriman, Dounby.
- Alary A. Shearer, Stromness.
- Jessie A. Petrie, Holm
- Mary A. Foubister, Holm
- James F. Ironside, Dounby
- William Gray, South Ronaldshay.
- William Ritch, Sanday.
- James Slater, Sanday.
- John Wilson, Kirkwall.
- John Harvey, Firth.
- Jane Duncan, South Ronaldshay.
- Mary Norquay, South Ronaldshay.
- James Shearer, Holm.
- Josephine Buchan, Stenness.
- Mary Guthrie, Sanday.
- Helen Anderson, Holm.
- William Tail, Holm.
- William Brass, Holm.
- Marcus C. Wood, Costa.
- Andrew Wilson, Sanday.
- Helen Runciman, Holm
- Frederick Kirkness, Rousay.
- Malcolm Dunnet, South Ronaldshay.
- John Sinclair, South Ronaldshay.
- George Swanney, Holm.
- Betsy A. Marwick, Rousay.
- Peter W. Ironside, Dounby.
- John Spence, Eday
- Thomas Balfour, Westray.
- Ann Gaudie, Kirbister.
- Peter Rousay, Eday.
- John Bews, Kirbister.
- James Merriman, Kirbister
Zetland Schools.
First Class Prizes.
- James J. Hardie, Lerwick.
- Thomas Robertson, Lerwick.
- James Robertson, Vell
- David Jeromson, Lerwick.
- Magnus Peterson, Skeld.
- Catherine Davidson, Quarff.
- Ellen Hay, Sandwick
- Alex. Millikin, Lerwick.
Prizes.
- Edward Young, Sand.
- James Anderson, Brae.
- Charles Jamieson, Baltasound.
- William Henderson, Gulberwick.
- Tames Inkster, North Roe
- Maggie Smith, Lerwick.
- Jane Smith, Quarff.
- Angus Gunn, Cunningsburgh
- Laurence D. Smith, Baltasound.
- James A Ratter, North Roe.
- Robert Halcrow, Cunningsburgh
- John Abernethy, Sand.
- John M. Bunt, Baltasound.
- William Smith, Sandwick.
- Andrew Garrioch, Lerwick.
- John Nicolson, North Roe
- Ellen Davidson, Quarff.
- Mary Ann Goudie, Lerwick.
- Eliza G. Bruce, Baltasound.
- Georgina Abernethy, Sand.
- Thomas Ramsay. Lerwick.
- David J. White, Baltasound.
- David G. Sinclair, Fetlar.
- Mary Sandison, Cullivoe.
- Barbara Taylor, Brae.
- Isabella Mainland, Gulberwick
- Martha Goudie, Boddam
- George Work, Sandwick.
- Rob. G. Henderson, Boddam
- Jamina H. Williamson, Twatt.