Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Reports of the Native Affairs Committee, 1899.

[Translation.] — Nos. 403, 423, 114, 115, 116, 168, 169, 170, 321, 322, 390, 391, 392, 396, 397, 411, 412, 418, 414, 439, 440, 455, 456, me 467.—Nga Pitihana a Tupu Taingakawa me tetahi atu, Tamahau Mahupuku me etahi atu tokorua, Enoka te Taitea me etahi atu e toru tekau ma ono, Tutanuku Tume me etahi atu e whitu tekau ma rua, Karaitiana Wirihana me etahi atu e waru tekau ma wha, H. T. Whatahoro, Tamahau Mahupuku me etahi atu e waru tekau ma iwa, Hautahi Aporo me etahi atu kotahi rau kotahi tek…

[Translation.]

Nos. 403, 423, 114, 115, 116, 168, 169, 170, 321, 322, 390, 391, 392, 396, 397, 411, 412, 418, 414, 439, 440, 455, 456, me 467.—Nga Pitihana a Tupu Taingakawa me tetahi atu, Tamahau Mahupuku me etahi atu tokorua, Enoka te Taitea me etahi atu e toru tekau ma ono, Tutanuku Tume me etahi atu e whitu tekau ma rua, Karaitiana Wirihana me etahi atu e waru tekau ma wha, H. T. Whatahoro, Tamahau Mahupuku me etahi atu e waru tekau ma iwa, Hautahi Aporo me etahi atu kotahi rau kotahi tekau, Apirana Tukotahi me etahi atu e ono tekau, Aperahama te Kume me etahi atu e whitu tekau ma toru, Heta Hakiwai me etahi atu kotahi rau e rua tekau ma whitu, Wiremu Pikai me etahi atu e rima tekau ma waru, Tauha Nikora me etahi atu tekau ma tahi, Ihaka Whanga me etahi atu e ono tekau ma wha, Hoera Katipo me etahi atu e ono tekau ma iwa, Hone Paerata me etahi atu kotahi ran e rima tekau ma waru, Eru te Whana me etahi atu kotahi rau e iwa, Wiremu Potae me etahi atu kotahi rau e ono, Moana Tautau me etahi atu e rima tekau ma ono, Heta Matua me etahi atu kotahi tekau, Retireti Tapihana me etahi atu kotahi rau tekau ma tahi, Paku Maki me, etahi atu e rua rau e waru tekau ma waru, Hare Matenga me etahi atu e ono tekau ma tahi, Hori Puru me etahi atu e toru rau e toru tekau ma ono.

E inoi ana nga kai-pitihana kia whakatikatikaina nga ture e pa ana ki nga Mea Maori.

Kua whakahaua ahau kia ki penei, ki te whakaaro o te Komiti ko enei pitihaua, hui atu ki nga korero i korerotia ki te aroaro o te Komiti mo runga mo tenei take, me tuku atu ki te Kawanatanga me te whai kupu atu kia mahia he ture i tenei tuunga o te Paremete, i runga ano i nga mea e taea ana, hei whakatutuki i nga hiahia o te iwi Maori. A ko tetahi kupu a te Komiti me perehi katoa nga korero mo tenei take i korerotia nei ki te aroaro o tenei Komiti.

3 o Oketopa, 1899.