Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Papers Relative to the Native Meeting Held at Peria, in October, 1862

Kirikiriroa, Nowema 1,1862

Kirikiriroa, Nowema 1,1862.

Kia Te Pere, kei Akarana,—

Ehoa, tena koe! He karere tenei naku ki a koe, mo nga korero a te Runanga nui o Niu Tireni i turia ki Peria.

1.Ko te rori ki Mangatawhiri, kaua e whiti mai ki tenei taha.
2.Ko te rori ki Mangatawhiri; kaua e whiti mai i Waitetuna.
3.Ko te tima kaua e rere mai ki roto o Waikato.
4.Ko te pakanga whenua kia whakamatua. Kia waiho ma te whakarite whakawa anake te ritenga mo te whenua.
5.Ko te nama ki nga taonga o te pakeha me mutu tera.—Roma, xiii, 8.
6.Ko nga pakeha e noho nei i o matou nei aroaro, ahakoa Minita pakeha, Maori ranei, kia kaua e kino kia ratou engari kia atawhaitia. Ko nga pakeha e kino ana ki ta matou titiro me whakahoki atu ki Akarana.
7.Ko te Kawana me haere mai ki Waikato nei, a te ra e karangatia ai, ko te take, kia whakapuaki tonu mai ia i tana tino kupu ki te kanohi o nga tangata Maori mo te puaki atu hoki o te kupu a nga tangata Maori ki tona kanohi tonu, ki te pai nga korero a taua ra. Kei muri atu ka whakawakia Waitara. E hoa, kaore i ata takoto nga korero mo Waitara, he nui nga tangata i pai kia whakawakia Waitara, he nui ano nga tangata kaore i pai ki te whakawa; otira ki taku mahara tera ano e taea Waitara e te whakawa, no te mea he nui nga tangata whai whakaaro i tae ki runga i taua kupu. Heoi ana aku korero ki a koe. Tena koe. Ma Te Atua koe e tiaki.

Na to hoa pononga,

Na Heta Tauranga.