Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Nga Mahi A Te Hinota Tuarua O Te Pihopatanga O Waiapu. I Whakaminea Ki Waerengaahika, Turanga. 5 Hanuere, 1863.

Turei, Hanuere 6

Turei, Hanuere 6.

Nga tangata i tae ki te Hinota ko nga tangata ano o te Manei.

Ka mutu te Inoi ka korerotia, ka whakatuuturutia nga korero o tera huihuinga.

Muri iho ka whakaaturia e te Pihopa ki te Hinota he moni na Ngatikahungunu mo ta ratou Tahua whangai Minita, £100, kia apititia ki nga moni i korerotia e ia i roto i tana Korero Timatanga.

I whakaaria e Rev. C. S. Volkner, i tautokona e Rev. Rota Waitoa;

"Kia whiriwhiria he Komiti hei tirotiro i nga raruraru i uaua ai te huihui o nga Minita me nga Reimana o nga kaainga tawhiti ki te Hinota. Nga tangata mo taua Komiti, ko Rev. E. B. Clarke, ko Rev. R. Kawhia, ko H. Te Horo, ko H. Te Wainohu, ko H. Te Hoata, ko te Kai-whakaari."

Whakaaetia ana.

I whakaaria e Rev. E. B. Clarke, i tautokona e H. P. Te Pakuru;

"Kia whiriwhiria he Komiti, hei hurihuri i te tikanga kohikohi i tetahi tahua Moni mo nga mea o te Hinota o tenei Pihopatanga. Nga tangata mo tenei Komiti, ko te Pihopa, ko Archdeacon W. L. Williams, ko Rev. S. M. Spencer, ko Rev. R. Kawhia, ko W. P. Whitirangi, ko H. P. Te Pakuru, ko A. Matete, ko te Kaiwhakaari."

Whakaaetia ana.

I whakaaria e Archdeacon W. L. Williams, i tautokona e Kerehona Piwaka;

"Kia whiriwhiria tetahi Komiti hei hurihuri i tetahi Ture mo te whiriwhiringa i nga Kai-whakahua, mo te whakahuatanga i nga Minita mo nga Pariha. Nga tangata mo tenei Komiti, ko te Pihopa, ko Rev. Te Huata, ko Rev. S. M. Spencer, ko H. Wainohu, ko H. P. Te Pakuru, ko H. Te Horo, ko H. Te Kani, ko te Kai-whakaari."

Whakaaetia ana.

page 10

I whakaaria e Rev. E. B. Clarke, i tautokona e W. T. Te Ngarara;

"Kia whiriwhiria he Komiti hei hurihuri i tetahi Ture mo te whakatakoto i nga mahi ma nga Hahiwatena, ma nga Wetirimana. Nga tangata mo tenei Komiti, ko Archdeacon W. L. Williams, ko Rev. R. Waitoa, ko W. P. Whitirangi, ko W. T. Te Ngarara, ko H. Mokoera, ko te Kai-whakaari."

Whakaaetia ana.

I whakaaria e Archdeacon W. L. Williams, i tautokona e Hare Paihia;

"Kia whiriwhiria tetahi Komiti hei tirotiro i nga tikanga mo te whiriwhiringa i nga Hinotamana; mo te roa o te wa e mana ai te whiriwhiringa, mo era atu mea hoki e tika ai, e pai ai taua mahi. Nga tangata mo tenei Komiti, ko Rev. C. S. Volkner, ko Rev. R. Kawhia, ko Karauria Te Iwirori, ko W. M. Tarapuhi, ko K. Piwaka, ko te Kai-whakaari."

Whakaaetia ana.

I whakaaria e W. P. Whitirangi, i tautokona e Hoera Puha;

"Kia uru a Rev. C. S. Volkner, ki te Komiti i whiriwhiria hei hurihuri i te Ture whakatakoto i nga mahi ma nga Hahiwatena, ma nga Wetirimana."

Whakaaetia ana.

Whakatarewatia ana nga tikanga mo te mahi kia panuitia ai e Rev. C. S. Volkner te korero a te Komiti i whiriwhiria hei tirotiro i nga raruraru i uaua ai te huihui o nga Minita o nga Reimana o nga kaainga tawhiti ki te Hinota.

Panuitia ana nga korero a te Komiti.

I whakaaria e H. Taiki, i tautokona e W. P. Wakamatai;

"Kia Whakaaetia e te Hinota nga ki a te Komiti i whiriwhiria 'hei tirotiro i nga raruraru i uaua ai te huihui o nga Minita o nga Reimana o nga kaainga tawhiti ki te Hinota.'"

Tohetohea ana i konei.

Whakaaria ana e Archdeacon W. L. Williams, tautokona ana e Rev. R. Kawhia, ko tenei kupu whakatika;

"Kia kapea atu i roto i nga korero a te Komiti tenei wahi:—'Me tuhituhi tetahi pukapuka e te Pihopa ratou ko te Komiti Tuuturu ki ia kaainga, ki ia kaainga, hei whakamohio ki nga mahi, me nga painga o te Hinota me te wa, me te wahi ano hoki e mine ai te Hinota.'"

Makaa ana ko te kupu whakatika, wehea ana hoki te Hinota:

Minita. Ae.—3. Kahore.—4.
Reimana. Ae.—5. Kahore.—18.
page 11

Makaa ana ko te kupu i whakaaria i mua, whakaaetia ana.

Whakapuakina tetahi korero whakaari, a ka nukuhia te Hinota ki te Wenerei, Hanuere 7.