Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Koneke Block, Putiki Bay, Waiheke, Auckland District

page 464

Koneke Block, Putiki Bay, Waiheke, Auckland District.

1844. 23 November.Auckland District.Koneke.Charles de Witte. Ko matou e mau ake nei nga ingoa e tino whakaae ana i tenei ra kia hokoa atu ki a Harehi Ti Witi ki ona uri i muri iho i a ia, me ona e pai ai tetahi wahi whenua ko Te Koneke te ingoa mo nga pauna e rima tekau £50. Kia taugohia e Harehi Ti Witi taua wahi me ona uri i muri iho i a ia, nga rakau katoa, nga kohatu katoa, me nga mea katoa i runga i taua whenua i tenei takiwa, amua atu nei, ake, ake, ake.
Boundaries. [500 acres.] Nga Kaha. Ka timata i te Koneke, a Wharetana, Te Tutu, rere tonu i runga i te tau tae noa ki te Whau: Ka haere mai i tatahi Te Pahi, Oakura, a hono noa ki Wharetana i te timatanga mai. Ko te wahi tapu i kapea ki waho.
Respecting minerals. Na, ki te mea ka whai hiriwa, kapa ranei taua wahi ko te tuatoru o nga utu o aua mea me hoatu ki nga tangata maori, otiia aua ratou nga tangata maori e pokanoa ki te keri ki te hoko ranei i taua wahi, me nga kohatu o raro ki tetahi tangata ke atu, otira ma Harehi Ti Witi te whakaaro mo aua kohatu mana e tono te kai mahi. I te oranga o enei tangata ka mau tenei: ekore e kumea ki te tupuranga o nga uri.
Receipt for £4. Na, ka riro mai i a Harehi Ti Witi nga pauna e wha, kia toru e hoetu ki nga, tangata maori ua keria nga hiriwa, mata, kapa, aha, aha, o raro o taua whenua ka oti nei te tuku mai mona ma Harehi Ti Witi.

E whakaae ana matou ki nga ritenga tika o tenei pukapuka, a ka tuhia o matou ingoa i tenei ra o Nohema te 23 i te tau o to tatou Ariki 1844.

Ko Wiremu Hoete tohu x.
Ko te Wikirihi Whare kawa.
Ko Rawiri Takurua tohu x.
Hakopa tona tohu.

Kai titiro—

Harehi Reweti.

Consideration. E wha pauna kua riro mai i a matou i tenei ra; e wha tekau mo amua ake nei ka homai, a e ono nga pauna mo te whare o Wiremu Hoete, a hui katoa e rima tekau £50.