Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Rangatea Block, (Roman Catholic Mission), Hokianga District

Rangatea Block, (Roman Catholic Mission), Hokianga District.

I te ra ko te rua tekau ma rua no te Marama Okotopa i te tau e tahi mano ma waru 1839. 22 October.Hokianga District.rau ma torn tekau ma iwa i ahau Papahia nui te wakariro tonu atu ki a Hoane Papita Werauhiko Pompallier ko te Epikopo o tenei moana me ki ona wakaoratia pono mo te Rangatea.Hahi Katorika Romana ake ake te kainga i huaina Rongotea. Naku i wakamutua na te R. C. Mission. [8 acres.]onepu ki te puke iti o te waimaori, no reira tika tonu ki runga patata ki te puke nui, no reira tika tonu ki te onepu. Naku i ho atu noa taua kainga i te atawai tonu, naku e meinga kei tutu kei wawai ai ki taua kainga nga tangata pakeha katoa, nga tangata maori katoa. Naku e meinga ki te aroaro o nga tangata o Kai-tutai, o Tairutu o Waihou kia noho marire ake ake taua kainga ki a te Epikopo Pompallier me ki ona wakaoratia pono amua mo te Hahi Katorika Romana. No nga kai-rongo me kai-titiro i tuhituhi ki raro o ratou ingoa kia wakaponotia atu tenei hoatutanga. Na Papahia te tuhituhi ki raro hoki, na te Epikopo Pompallier te tuhituhi hoki i te wakawetaitanga, kei Rongotea i te ra i te marama i te tau i korerotia i runga.

Jean Baptiste fran[gap — reason: illegible]ois Pompallier,
Evèque Vic. Apost. de Ocèanie Occid.
Baty, Mis. Apost.

x te tohu a Papahia, Servant, Mis. Apost.
True Copy.
H. Tacy Kemp.