Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Titirangi, etc:, Block (Henry Williams), Bay Islands District

Titirangi, etc:, Block (Henry Williams), Bay Islands District.

Kia rongo nga tangata katoa ki tenei pukapuka no matou no 1833. 12 December.Bay of Islands District.Te Morenga, no Motoi, no Te Ngere, no Haki, no Te Ranginga, no Taui. Ka tukua e matou ka hokoa ki a te Wiremu ki ona Tamariki ki ona Putanga, ake ake ake, kia nohoia, kia mahia, kia hokona, Titirangi, Etc.kia ahatia, kia ahatia, te Wenua e meinga nei ko Titirangi ko tetahi wahi hoki o te Henry Williams.Ngahere, ko Ahikakariki, ko tetahi wahi wenua hoki e meinga nei ko Kaipaia. Ko te kaha tenei. Ki te Boundaries. [1,000 acres.]taha i te N. W. ko te wai ka meinga nei ko te Wai Karamu. Ki te taha i te N.E. ko te Kawemaheno, he wai, ka rere tonu ki te Awa ki Waitangi, a puta noa ra te ngaherehere ra te Ahikakariki tika tonu ra nga rakau i haua e More hei Tohu; a tae noa ki te wahi tapu ko Tomotomokia, a ki Umutakiura, he wahi tapu. Ki te tahapage 110 ki te Hauta S.W. i te Kainga o te Uriwai: a ki tetahi rakau maroke e tu tahi ana me te Repo ko——a marere noa ki te awa nui ki Waitangi, a neke atu ko te wai o te Titaha maro tonu ki te motu rakau ka meinga nei ko te Kawera a taka noa ki te Wai Karamu. Ka Receipt.mutu. Ko te utu tenei kua riro mai i a matou. Mo Titirangi: E tekau Paraikete, 1. Titirangi.E tekau Kohue, E ono Titaha, E tekau tara Moni, E waru Kaheru, Kotahi rau Wiri Tupeka, E rima tekau paipa, E wa kapu, E ono waru, E toru kutikuti, E toru 2. Kaipaia.maripi, E rua Heu. Mo Kaipaia: e tekau ma rima Paraikete, E tekau ma rima Kohua, E tekau Titaha, E tekau ma rima Tara Mom, e rua Kaheru, kotahi rau wiri Tupeka, E rima tekau Paipa, E rima kapu, E rima Kota, E rua Kutikuti, E rua Heu, E toru 3. Ahikakariki.Maripi. Mo te Ahikakariki: E rima Paraikete, e rima Kapu, E rua Titaha, E rima Tara Moni, E wa Kaheru, E rima tekau wiri Tupeka, kotahi Kapu, E wa Kota, Kotahi Heu, E rua maripi, E rua Kotikoti. Koia ka tuhituhia e matou o matou tohu hei tohu ki tenei tukunga ki tenei hokonga i te ra kotahi tekau ma rua o Tihema i te Tau Kotahi mano ma waru rau e toru tekau ma toru.

Ko te tohu o Te Morenga x.
Ko te tohuo Motoi x.
Ko te tohuo teNgere x.
Ko te tohu o Haki x.
Ko te tohu o te Ranginga x.
Ko te tohu o Taui x.

Ko te kai Titiro—
Signed W. Fairburn.
Matiu.

True Copy.

Henry Kemp.