Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Putakotare Block, Waimate, Bay of Islands District

Putakotare Block, Waimate, Bay of Islands District.

1840. 1 January.Bay of Islands District.Kia rongo te tangata katoa no tenei ra tuatahi o Hanuare i te tau o to tatou Ariki tahi mano waru rau e wa tekau i tukua ai e Waraki ma Hemi Kutu ma e Hamiora Waenga ma tetahi wahi kainga ki a Hemi Reweti ki ana [15 acres.] wakatupuranga katoa oti tonu atu ki a Putakotare.James Davis. ratou ara ki a Hemi Reweti ratou ko tana momo katoa me nga mea katoa o runga o taua wenua me nga mea katoa o raro wai he kamaka wai he otaota wai he aha noa me te wahi motu ngahere ano hoki kua tukua e matou e Waraki ma ki a Hemi Reweti ki ana wakapaparanga oti tonu atu ki a ia ki a Hemi Reweti. Na ko nga kaha enei o taua wahi ko te kaha ki te Hauta ko te taiepa o Hemi Reweti marere noa ki te wai ko Mangakotukutuku te Receipt. ingoa o taua wai a ko te kaha ki te Ita koia ia ko te kaha o te Warerahi ma ki a te Reweti a ko te kaha ki te Nota ko te wenua o te Reweti a ko te kaha ki te Weta ko te kaha a te Puhi ma ki a Hemi Reweti mo te Reweti e tahi tekau Ekara ma rima nui atu ranei iti iho ranei na ko Putakotare te ingoa nui o te kainga ko Patutahi te ingoa o te ngahere na ko te utu tenei i homai e Hemi Reweti mo taua wahi ra kotahi hoiho kotahi nohoanga me te paraire a ka wanau te tahi atu hoiho ka hoata ara ka homai ki au ki a Hemi Kutu ma a no konei ka tuhituhi matou i o matou ingoa hei tohu kua riro mai nga utu katoa mo te kainga a ka riro te kainga oti atu.

Kai tuku—
Sd. Kutu.
Ko te tohu x o Waraki.
Hamiora.

Witness or Kai titiro—

Sd. James Harris.
Te paea Rawero.
Reweti Karae.
John Fox.
Mere Rangirauaka.

True Copy.

Thos. C. Williams,Int.