Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

II. Matako Block

II. Matako Block.

Kaitaia Tiheme 18th, 1839.
1839. 18 December.Wakarongo e nga tangata katoa ki tenei Pukapuka kua tuhituhia o matou e Nopera Matako. Panakareao ma ki tetahi taha, Ko Reihana Matiu ki tetahi taha, kua oti tenei pukapuka Richard Matthews. te tuhituhi i te tekau ma waru o nga ra o Tihema i te tau o to tatou Ariki o Ihu Karaiti kotahi mano e waru rau e toru tekau ma iwa. Kua tuhituhia tenei pukapuka e matou ara e Nopera Panakareao ma ki tetahi taha ko Reihana Matiu ki tetahi taha hei tino tohu ki a ratou katoa ki nga tangata katoa auo hoki kua oti te tuku e matou e Nopera Pauakareao ma ki a Reihana Matiu tetahi wabi wenua oti tonu atu me nga rakau katoa page 37 Receipt.me nga aha noa me nga aha noa katoa e tupu ana i runga i taua wenua me nga mea katoa e takoto ana i raro i taua wenua. Ko te nuinga o taua wenua e toru mano Akara nui ake nohinohi iho ranei. Ko te ingoa o taua wenua ko Matako Roko-pairoa. Na ko nga utu enei ka oti nei te hoata mo taua wenua ki a Nopera Panakareao ma Kotahi Kaho Tupeka kotahi mano e ono rau paipa e toru pauna moni ara ki to te moni ritenga e rua tekau ma waru pauna moni. A ma Reihana Matiu te wenua ake tonu utu mo ana tamariki ano hoki.

Kai tuku—

Nopera Panakareao.
Raniera Patuware.
Matenga Toharaha.
Ko Taua.
Ko Wiremu Ngarae.

Kai Titiro—

J. Matthews.
Wm. Gilbert Puckey.
Reihana Morenui.
Wiremu Pikahu.
Riki.
Ko Rawiri Tiro.
Ko te Kepa Waha.
Ko Piripi Raorao.

Ko nga kaha enei—kei te awa o Pairatahi, ka ahu atu ki One Wero, Wero, kiBoundaries. Waimatapo, ka rere atu ki te Pera. Sd. W. G. Puckey.

True Copy.

H. Tacy Kemp.