Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

(Enclosure 2 in No. 13.) — Otengi Block, Whangaroa, Mangonui District

(Enclosure 2 in No. 13.)
Otengi Block, Whangaroa, Mangonui District.

Wakarongo e nga tangata katoa ki tenei pukapuka. Kua tukua e Maru Nehe, e Tae, 1840. 27 January.Mangonui District. e Haki Waitai, e Huruhuru ki a Hemi Hepara, Mihaneri, i Wangaroa a ratou kainga e karangatia nei ko Otengi pau Otengi. katoa ki roto me enei wahi kua oti nei te tuhituhi pau katoa kei roto me nga wahi katoa kei roto kei to kaha kua tuhituhia nei ki tenei Pukapuka James Shepherd me nga rakau katoa me nga mea katoa e haere ana e rere ana i taua wenua me nga mea katoa i raro i runga ranei i te mata o taua wenua Ko nga ingoa nui o te wenua kua tukua nei koia enei ko Otengi, ko Waimatemate, ko te Taweta, ko Taruturutu, ko Taumatamahoe, Tua[gap — reason: illegible]amarama, ko Ngapuketuruanui, ko Ngapuketuruaiti, ko te Weta, ko te Tiki a Tangi Ariki; ko te Kiripaka, ko te Wanaukaiharangote, ko tetahi wahi o te Taraire, ko Ohuke, ko te Ana o Tohuruhuru, ko Hurapaki, ko Purehurehu ko Moahuna, ko Oue, ko Parauri.
Ko nga kaha o te kainga kua tukua nei e matou ki a te Hepara, Mihaneri i Wangaroa Boundaries. koia enei: kei te Ita ka haere tonu ki te taha ki te moana o aua kainga ko Otengi, ko Waimatemate, ko te Taweta ko te Tihe o Riri, tika tonu ki te taha ki te Ita o te Weta haere tonu tika tonu ki to Ita o Kiripaka ka tutaki ki te ara o Matauri e tika ki te Taraire haere tonu i taua ara o te Taraire haere tonu i te wai o te Taraire a te ara e tika ki te Wairoa ka rere kei te kaha a Paora ma haere tonu i te kaha o Paora a Patuangaanga kei te ara e tika ki Karangahape tika tonu atu ki te taha ki te Weta o Hurapaki tika tonu atu ki te Tutu haere tonu i te kaha a te Hepara a Otengi. Kua tukua e matou enei kainga kua oti nei te tuhituhi ki tenei Pukapuka he kainga mo taua Hemi Hepara he hoka mana he ho atu ranei mana ki ana tamariki he aha noa mana he aha noa mana.
Ko nga utu mo te kainga kua tukua nei a kua riro mai i a matou koia enei: 1 Kau, Receipt. £5 moni, 20 Paraikete, 10 Hate, 10 Tarautete, 10 Kapu, 10 Titaha, 20 Kaheru, 20 Patiti, 2 Waru papa, 1 Kani ringaringa, 10 Purupuru, 1 Takawe hota, 1 Pihi Kaone, 2 Hakete, 2 Tarautete, 2 Kaema, 5 pihi Hopi, 50 1b. Tupeka, 1 Kani tu, 2 Kani kokoti, 10 Heru, 10 Karaihe, 10 Kotikoti.

Ta te mea kia oti tonu atu to matou kainga kua tuhituhia nei ki tenei pukapuka ki a te Hepara ake ake ake he hoko mana he aha noa mana koia matou ka tuhituhi ai o page 20matou ingoa o matou tohu i te tau o to tatou Ariki 1848 i te marama o Hanuere i te ra e rua tekau ma witu.

Ko Maru Nehe x tana tohu.
Ko Haki Waitai x tana tohu.
Ko te Tiko x tana tohu.
Ko Tai x tana tohu.

Ko te kai titiro—

Ko Paengaru tana x tohu.
Ko Tika Tapu tana x tohu.
Ko Ngaero tana x tohu.
Ko Tukoro tana x tohu.
Isaac Shepherd.
James Shepherd, Junr.
Ko Hemi Tohu.
Ko Ihaka Hiamoe.
Paora te Oka.

1840. 26 April.Second payment.Kua riro mai i a maua ka oti nei o maua ingoa te tuhituhi nei ki tenei pukapuka 2 Paraikete, 2 Hate, l Kari ringaringa 2 Puka, 1 Kapu 1 Titaha, 3 lbs. Tupeka, hei utu mo ta maua wahi i tukua e Maru Nehe ma i ta ratou tukunga i Parauri, Ka oti te tuhituhi i te tau o to tatou Ariki 1840, i te marama Aperiri i te 26 o nga ra.

Henari Tuanga tana x tohu.
Ko Ihaka Hiamoe.

Ko te kai titiro—

James Nelson Shepherd.
Hemi Tohu.

True Copy.

H. Tacy Kemp.