Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Inumia Block, Whangaroa, Mangonui District

Inumia Block, Whangaroa, Mangonui District.

1836. January.Mangonui District.Kia rongo mai e nga tangata katoa ki tenei pukapuka. Na Hemi Inumia.James Shephered. Hepara raua ko Koiti tenei pukapuka mo te kainga kua oti te tuku e Koiti ki a te Hepara mo ana tamariki ake ake ake. ko nga ingoa nui o te kainga ka oti nei to tuku e Koiti ki a te Hepara koia anei, ko Rukuwahine, ko Taraterotorua, ko Taputapuatea, ko Taumatawahine ko te Akatarere, ko Inumia, ko Taumatawarawara.
page 15
Ko nga kaha o te kainga koia enei kei to Ita ko Rukuwahine haere tonu i te ara o te Tiheru a Tarenga ka rere te Mata: kei te Mata tika atu i te Mata ka rere to Outo a te ingoa o te Hepara: ki te WetaTere tonu i te wai o Inumia a te kaiwi: ki te Hauta ka Boundaries [6,000 acres.] kake ki te Akatarere ka rere ki Tiheru. Kua oti enei wahi te tuku e Koiti ki a te Hepara me nga rakau katoa me nga mea katoa o taua kainga mo nga utu kua oti te hoatu e te Hepara ki a te Koiti.

Ko nga utu anei £20 moni, 1 kani tu 1 kani kokoti 1 kani ringaringa 20 paraikete 10 puka 5 kapu 5 kohue 5 hate 3 tarautete 1 kaho tupeka 1 wiri taepa 1 purupuru 2 hama 5 kaheru 5 titaha 1 kau 2 hei 1 potai 1 koti.

Ko matou ko nga tangata kua oti nei o matou ingoa te tuhituhi ki tenei pukapuka te kai wakapono mo tenei hokonga i te tau 1836 i te marama o Hanuere.

Ko Koiti tana x tohu.

Ko nga ingoa me nga tohu o te kai wakapono anei—

Ko lhaka.
Ko Turere x.
Ko Wainga x.
Ko te Koti Tuwarerangi x.
Ko Ngatirongo x.
Ko Hamiora Rangitawiro.
Ko Hemi Tohu.

True Copy.

H. Tacy Kemp.