Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Okawa Block, Province of Hakwe's Bay

Okawa Block, Province of Hakwe's Bay.

1854. 17 January.Hawke's Bay. Tenei Pukapuka tuku whenua i tuhia i tenei ra i te tekau ma whitu o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau rima tekau ma wha (1854) He Pukapuka tino whakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Ngatikahuhunu e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou Kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
Price £800. A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou Kaaioga e whakaae ana hoki a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga paunaReceipt for £400. moni E waru rau takitahi (£800). E wha rau o nga pauna (£400) takitahi kua riro mai ki a matou inaianei na te Makarini i homai.
Boundaries. Ko nga rohe anei ka timata i te whakarua ki Tutaekuri ka anga te tonga ki Ngaruroro ka anga i uta ki Hukanui ki te Kaweka huri mai ki te moana ko "Okawa" page 501ko Pakiaka te ingoa nui o te whenua. Otira kia oti rawa taua whenua te whakahaere ka tino whakatumau ai nga utu e toe ake nei.

Heoti ko to matou tino whakaaetanga ko te tino tukunga atu tenei i to matou kainga e mau nei nga ingoa o nga Rohe ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ake tonu atu.

A hei tohu mo to matou whakaaetanga kua whakapirihia o matou ingoa me o matou tohu.

A mo to te Kuini whakaaetanga kua tuhia te ingoa o te Makarini te Kai tuku whenua o te Kawana o Nui Tireni.

Donald McLean,
Land Commissioner.
Ko te tohu teneix o te Moananui.
Karauria Pupu.
ko te tohu x o Tangotango.
Ko te tohu x te Hapuku Ika o te Moana

Kai titiro—

Edward Francis Harris, Wellington.
William Spinks, Grocer, Wellington.
Wiremu Tako, Native Chief, Wellington.