Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Ruataniwha North Block (Ropata and others), Province of Hawke's Bay

Ruataniwha North Block (Ropata and others), Province of Hawke's Bay.

Tenei Pukapuka1859. 11 August.Hawke's Bay. e tuhituhia i tenei ra i te 11 o nga ra o Akuhata 1859, he pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou na nga Rangatira me nga tangataRuataniwha North. (Claims of Ropata and others.) o Ngatipouwhirikura raua ko Ngatimarau no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukua rawatia atu ki a Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga pauna moni e wha rau (£400) kua utua mai ki a matou e te Makarini mo teRecepit for £400. Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko aua wahi whenua katoa kei Waipawa kei Ruahine ko nga rohe kei raro i te pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa iti me nga mea katoa kei runga ranei kei raro ranei i te mata o te whenua me o matou take me o matou paanga katoatanga ki enei whenua, kia mau tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia hoki te ingoa o te Makarini Kai whakarite whenua. Ko nga rohe enei ka timata i te UmukuriBoundaries. ka rere ki Waiehu rere atu ki Waikaha rere atu ki Taumata o Hinewa Tere atu te Kiri o te Rangihirawera ka whati ka rere tonu i roto i te awa ka mau ki Ohinekorako ka rere atu ki Whirikoka rere atu ki te Kotinga o Ruatipua, rere atu ki Waipawa ka rere tonu i roto i Waipawa tutaki tonu mai ki te Umukuri. He kainga ano enei ko, Tahuahinu, ko te Wharekoko, ko te Pikari ko te Rake, kotahi takototanga o enei kainga kei wae nganui o Makaroro o Mangatauri. He kainga ano enei ko Hinekotuhi, ko te Rere; Otira ko nga kainga katoa a Ropata raua ko Pete me o raua whanaunga e takoto ana ki reira, kua tukua katoatia atu i tenei ra.

Donald Mclean, Comr.

Ropata te Waiariki x.
Pete Ropata x.
te Hapuku x.
te Matenga Kurukore x.
Tamehana te Whareraupo x.
Oriwia te Hori x.
Nirai Hamua x.
Ngaihi x.
Hoani te Oke x.
Aporo Manihi x.
Hekiera te Rauparaha x.
Ratima te Uira x.

Nga Kai titiro ki tenei homaitanga moni me enei tuhinga ingoa—

G. S. Cooper, Dist. Commr., Hawke's Bay.
George Friend, Accountant, L.P. Depart.