Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Tautane Block, Province of Hawke's Bay

Tautane Block, Province of Hawke's Bay.

Kua Riro1858. 11 March.Hawke's Bay. mai ki a matou i tenei ra i le tekau ma tahi (11) o nga ra o Maehe i te taul 1858 nga pauna moni e rima rau takitahi na te Makarini raua ko te Kupa i homai.Tautane.Receipt for £500. Konga toenga tenei o nga utu mo to matou kainga i hokona.e etahi o o matou whanaunga ki Poneke i te toru (3) o nga ra o Hanuere i te tau 1854. E rima hold rau pauna i tangohia i reira na, e rima rau i whakaritea hei whakaotinga, koia tenei ka homai nei ki a matou i tenei ra.Boundaries. Ka timata te rohe i te Arataura ka rere ki uta ki te Kohiotu ka rere ki Tawaputahi puta noa ki te Ahititi, puta noa ki te Iringa o Rahunga ka whati whaka te tonga ka rere page 525ki te Rakautuhaha puta noa ki Oporae rere noa te ahunga whakatetonga o te rohe ki Wahatuara puta noa ki te rohe o te whenua kua hokona ki a te Kuini o Ingarangi tae noa ki Waimata ka rere tonu i te taha o te moana puta noa ki te Arataura. Na no teFive per cents surrendered. mea i karangatia i reira ta ano i taua tukunga o tenei kainga kia homai ki a matou he koha ki te ritenga o nga koha e homai nei ki Wairarapa a kua whakaae nei matou i tenei ra kia whakararea aua koha ake tonu atu a kia kore rawa he koha ki a matou mo tenei kainga a muri ake nei. No te mea ano hoki kihai i ata rite nga whenua hei puritanga mo matou hei oranga ma matou a kua rite inaianei ta matou korero i roto i to matou huihuinga ki a te Makarini mo te kainga meake nei whakaturia ki raro nei no reira kua homai nei e te Makarini raua ko te Kupa e rima rau pauna takitahi (£500)Receipt for £500, additional. huihuia nga moni ka homai nei ki a matou i tenei ra kotahi te mano pauna takitahi (£1000). Ko tewhenua kua oti te whakarite hei nohoanga iho mo matou koia tenei kei te Wainui te roheNative reserve. [1,050 acres.] ki te taha whakatetonga ko te taha tonu o te moana tetahi rohe, a ma te ruri e kimi atu etahi rohe ki te ritenga ra ano o te kotahi mano eka. Heoi ano te wahi porotaka mo matou i roto i tenei kainga. Heci ra kua oti i a matou te tino tuku rawa atu i tenei kainga o a matou tupuna tuku iho ki a matou me ona roto wai awa manga rakau pohatu me nga mea katoa kei runga kei raro o te mata o te whenua kua tukua whakareretia atu e matou i tenei ra e whiti nei ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi me ona uri me nga Kingi me nga Kuini o muri iho i a ia a ake tonu atu. A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia iho o matou ingoa me o matou tohu. Na ka apititia hoki e rima tekau eka ki nga eka kotahi te mano hei takotoranga mo o matou tupapaku mo o matou ngakinga kai hoki. Hui katoa te whenua porotaka mo matou, kotahi mano e rima tekau (1050) eka. Ma te ruritanga e kimi atu te rima tekau.

Ani Kanara x.
Rawinia Tukeke x.
Te Matenga Taupiripiri x.
Maaka Te Rangihatea x.
Pouri x.
Mokamoka x.
Keita Toperu x.
Tamarikia Te Matenga Arapera Rauwharangi x.
Wheoro x.
Rawinia Rangihaoa x.
Te Katene Kauaeke x.
Marakaia x.
Mere Te Ruato x.
Panapa Tanewa x.
Mere Hineikakea x.
Tapuhara x.
Amiria Wheraka x.
Horomona te Huki x.
Irihapeti Katata x.
Kanarahi Tohetohe x..
Mata Puaka x.
Raiha Kinokino x.
Taraipini x.
Manahi Niania x.
Te Rutene Poreku x.
Tamihana Te Waharoa x.
Hirawina Kimi x.
Hone Te Wakai x.
Takerei Hone x.
Te Atua Henere x.
Reata Noko x.
Aperahama Te Wakaanga x.
Hera Te Kaikopa x.
Witerangi.
Makareta Peni x.
Tamati Tuhinga x.
Ramana Pukutai x.
Hiku Kimi x.
Wero x.
Pirihira Puku x.
Te Otene Te Pehi x.
Reihana Huripaki x.
Maati Paku x.
Horiwia x.
Pirika Aperahama x.
Haniona Te Puku x.
Ana Nohutu Matenga x.
Te Teira Turereao x.
Paora Potangaroa x.
Apikara Hinewakaohoa x.
Erina Hinenoho x.
Te Noho Turuturu.
Ripeka x.
Horopapera x.
Te Harawira Takuao.
Hireni x.
Hemi Pokohiwi.
Pera Pouri x.
Rawiri Mangaraorao x.
Pirahira Hariru x.
Ani Patene Ngaere x.
Porokoru Pere x.
Raniera Pokipoki x.
Henare Matua x.
Ripeka Pakipaki x.
Ko Te Auru.
Ko Matiu Akitio.
Ko Ana Te Kata.
Renata Pokai.
Erina Wakatahuri.
Marara.
Rapana Tiakitia.
E Mere.
Moewai.
E Wi Te Iriware.
Hemaima Maiti.
Karauria Te Kanoro.
Marara Tamawiri.
Ihaia Te Warehere.
E Wi Maiki.
E Mere Pero.
Rauiera Kopua.
Kirikiore.
Hoera Rautu.
Hori Niania.
Hiraka.
Nikora.

Nga kai titiro ki tenei hoatutanga moni mo enei tuhinga ingoa—

Henry Augustus White.
C. G. Crosse, Settler.
Purvis Russell.
R. D. Wallace.
O. L. W. Bousfield.

True Copy of Original Deed.

William B. Baker.

May 3, 1858.
page 526