Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Manga-a-Rangipeke Block, Province of Hawke's Bay

Manga-a-Rangipeke Block, Province of Hawke's Bay.

Tenei Pukapuka1857. 29 June.Hawke's Bay. tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te rua tekau ma iwa (29) o nga ra o Hune i te tau 1857. He pukapuka whakaae pono na matou na nga RangatiraManga-A-Rangipeke. me nga tangata o Ngatikahungunu e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
page 517
A mo to matou wakaaetanga kia tukua tenei wahi o to matou whenua e wnakaae ana hoki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi mona kia utua to matou nei kainga ki nga pauna moni e rima rau £500 takitahi ko ana moni kua riro mai ki a matou i tenei ra na Te Kupa i homai.Receipt for £500.
Ka timata te rohei te Umutaro ka rere ki te Pou-a-Ouenuku ka mau ana ko teBoundaries. Tuawhiti ka mau ana ko te Whare o Taraia ka tomo ki roto ki te ngaherere ki Taumahapu rere tonu i roto ka puta ana ko te Whataupoko, whakamau atu ko Upoko-o-Paua ka puta ki Mangamate ka rere i roto i Mangauiate mau rawa atu ko Mangataiorea mau rawa atu ko Taumata-o-Matakite ka rere ki Mangaonuku rere tonu i roto i Mangaonuku mau rawa mai ko Parikarangaranga mau rawa mai ko te Manga-o-Rangipeke mau rawa mai ko te Whakarapurapu tutaki tonu mai ki te Uniutaro. Ka mutu. Heoi kua oti i a matou te hurihuri te mihi te poroporoaki te tino tuku rawa atu i tenei kainga o a matou tipuna tuku iho ki a matou me ona awa, me ona manga me ona wai me ona ngaherehere me ona parae me ona rakau, powhatu otaota me riga mea katoa kei runga ranei o te whenua kei raro ranei o te whenua kua tukua katoatia atu e matou i tenei ra e whitu nei nei kainga pumau tonu ake ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia iho o matou ingoa me o matou tonu.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarangi mona ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia iho te ingoa o Te Kupa tetahi o nga Kaiwhakarite te whenua o te Kawana o Nui Tireni.

(Sd.) G. S. Cooper,
Dist. Commr.

(Sd.) Na Paora.
Porokoru.
Renata Kawepo x.
Karaitiana Takamona x.
Te Mango x.
Ko Rere Morehu x.
Pohatu x.
Haukore x.
Arapera x.
Ani Kanara x.
Haromi x.
Wiremu te Ota x.
Raniera te Ahiko x.
Te Tutere x.
Aperahama Kaipipi x.
Noa Huke x.
Ihaia Te Ngira x.
Raniera Te Waha x.
Te Moananui Hawea x.

Nga Kai Titiro ki tenei homaitanga moni me enei tuhinga ingoa—

Fredk. Dyett, Waipureku, Publican.
Edward F Harris, Interpreter, Napier.

True Copy of Original Deed.

William. B. Baker.

May 1st, 1858.